У Туреччині запропонували посередництво для «врегулювання кризи» між Києвом та Москвою
Президент Туреччини Реджеп Тайїп Ердоган готовий стати посередником між президентом України Володимиром Зеленським та очільником Росії Володимиром Путіним для «врегулювання кризи у відносинах» країн.
Слова турецького глави держави цитує Anadolu Agency.
Ердоган запевняє, що для цього Анкара вже налагодила контакти та з українською стороною, і з Володимиром Путіним.
«Наша позиція щодо ситуації в Україні загальновідома. Туреччина виступає за забезпечення миру з акцентом на становище кримських татар. Ми неодноразово обговорювали це питання із дружньою Росією. Контакти продовжуються», — зауважив він.
Президент Туреччини наголосив, що Анкара виступає за позитивний розвиток процесів і готова до посередництва між сторонами.
Доповнено. Радник глави Офісу президента Михайло Подоляк у коментарі «РБК-Україна» заявив, що у Зеленського підтримують ініціативу президента Туреччини. Подоляк нагадав, що Зеленський і Ердоган і раніше неодноразово обговорювали питання врегулювання конфлікту між Україною та РФ, а турецький президент також передавав перелік кримських татар, яких утримують в Росії.
«Є й інші такі приклади, в тому числі і вельми делікатні, які поки не підлягають публічному озвучуванню. Ми дуже цінуємо цю активність президента Ердогана і вдячні за неї. І було б правильним, щоб російська сторона не відкидала посередницькі зусилля президента Туреччини», — резюмував Подоляк.
Що передувало?
Начальник Головного управління розвідки Міноборони Кирило Буданов 21 листопада заявив, що Росія готується до можливої атаки на схід і південь України в січні-лютому 2022 року. Наразі, за даними розвідки, біля кордонів України перебувають 92 тисячі російських військових.
Сполучені Штати раніше попередили Європейський Союз про потенційне вторгнення Росії в Україну. Водночас міністр оборони України Олексій Резніков нещодавно заявив, що не вірить у «велику переможну війну Росії над Україною», і додав, що ЗСУ наразі на високому рівні.
Водночас речник президента Росії Дмитро Пєсков назвав інформацію про загрозу нападу на Україну «штучно створеною істерикою». Він припустив, що це Київ хоче почати військові дії, щоби звільнити окуповані території.
Натомість міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба відкинув закиди Кремля і заявив, що Київ не планує наступальної військової операції на Донбасі.
Стягування російських військ
Ще з квітня 2021 року біля кордону з Україною та в окупованому Криму відбувалося значне підвищення військової активності. Тоді українська розвідка повідомляла, що РФ готується до дій, які мають спровокувати військову відповідь України на лінії зіткнення сторін на Донбасі.
22 квітня Росія оголосила, що починає відводити своїх військових від кордонів України, де вони нібито зібралися для навчань. Проте Київ у травні, а потім у вересні заявив, що російська армія залишається біля українського кордону.
За даними CNN, зараз адміністрація президента США Джо Байдена розглядає можливість відправлення військових радників і додаткового озброєння в Україну через загрозу наступу Росії. Допомога може передбачати протитанкові ракети Javelin, міномети, а також переносні зенітно-ракетні комплекси «Стінгер».