У Ватикані назвали використання вакцини від COVID-19 «морально прийнятним»
У Ватикані назвали використання вакцини від коронавірусу «морально прийнятним», навіть якщо для її розробки застосовували клітинні лінії, що походять з абортованого плоду. Таку позицію пояснили відсутністю альтернативного доступу до «етично бездоганних» вакцин.
Про це повідомляє Vatican News.
«У тому разі, якщо не існує альтернативного доступу до «етично бездоганних» вакцин, морально прийнятним є використання вакцин проти COVID-19, для розробки та виробництва яких використовувалися клітини, що походять з абортованого плоду», — йдеться в повідомленні.
Водночас у католицькій церкві наголосили, що цю позицію Ватикану не можна сприймати як моральне схвалення використання таких клітин загалом.
Там зазначили, що на розробниках, виробниках та владі лежить відповідальність за доступні етично прийнятні вакцини — зокрема, у більш бідних країнах.
Про які клітини йдеться?
У заяві Ватикан згадує про використання клітин, що походять із тканин, отриманих минулого століття під час проведення двох абортів. Про це згадували багато противників вакцинації та релігійні групи. Багато вірян звернулися до церкви за поясненням, чи буде щеплення такими вакцинами морально етичним.
Однак, як зазначали два найбільші розробники вакцин проти COVID-19, Pfizer та Moderna, ця інформація є напівправдою.
Зокрема, вакцину від Pfizer/BioNTech розроблювали з використанням матриці ДНК в лабораторії, тобто синтетичним способом, а не за допомогою традиційного використання клітин.
Вакцина від Moderna так само є синтетичною ㅡ її розробку почали з проєктування послідовності генів на комп’ютері.
Найбільше питань виникло до британської вакцини AstraZeneca. У листопаді в соціальних мережах ширився допис про те, що ця вакцина містить клітини MRC-5 з легеневої тканини плоду чоловічої статі, який абортували у 1960-х роках.
Цю заяву перевіряла низка видань (зокрема Associated Press, Full Fact, Politifact, Reuters та Snopes) і всі вони визнали її неправдивою.
Однак AstraZeneca таки справді використовувала для розробки препарату клітинну лінію HEK 293, яка походить від абортованого плоду з Нідерландів (1973 рік). Вагітність була перервана законно, проте з інших причин, а не з метою досліджень вакцин. Відтоді науковці неодноразово тиражували та клонували ці клітини.
Яка ситуація із доступом до вакцин?
Наразі вже кілька фармацевтичних компаній оголосили про високу ефективність своїх вакцин від COVID-19. Але отримати їх зможуть далеко не всі й не одразу: навіть до кінця наступного року виробничих потужностей компаній буде замало, щоб забезпечити вакцинацію всіх.
Pfizer і BioNTech заявляли, що до кінця 2021 року планують виготовити до 1,3 мільярда доз, Moderna — приблизно 0,5-1 млрд. AstraZeneca й Оксфордський університет обіцяють підготувати 0,9 млрд доз до кінця першого кварталу 2021 року.
Однак ще до перших повідомлень про дієвість вакцин деякі країни вже почали їх передзамовлення. Багаті держави, де живе 14% світового населення, передзамовили собі 53% всіх запланованих до виробництва доз провідних нині вакцин.
До прикладу, всі дози препарату Moderna і 96% доз препарату Pfizer/BioNTech були передзамовленні країнами, в яких мешкає лише 18% населення світу. Так, скажімо, Канада зможе вакцинувати усе своє населення майже чотири рази.
За підрахунками The Economist, у багатих країнах (зокрема й членах ЄС) вакцини від COVID-19 стануть широко доступними восени 2021-го — в середині 2022 року. Нині ж вони вже розробили або ще впроваджують плани поетапної вакцинації, починаючи з найбільш вразливих груп населення: людей похилого віку та медперсоналу. А от незаможні країни (й Україна зокрема) чекатимуть на масовий розподіл вакцин аж до 2023 року. Більше про «вакцинний націоналізм» тут.
Автор: Остап Крамар