У Великій Британії хочуть дозволити редагувати гени врожаю та худоби. Раніше це забороняли правила ЄС

В уряді Великої Британії розглядають можливість дозволити редагувати гени сільськогосподарських культур і худоби. Чинне законодавство країни, яке базується на правилах ЄС, практично забороняє це робити.

Про це пише The Guardian.

Департамент навколишнього середовища, продовольства та сільського господарства Великої Британії (Defra) оголосив про початок консультацій із цього питання.

Спершу чиновники хочуть домовитися про регуляцію генетично відредагованих організмів (GE), які могли отримати генетичні зміни через традиційне розведення.

Якщо ж перемовини увінчаються успіхом, уже на другому етапі консультацій розглянуть зміну визначення генетично модифікованих організмів (GMO) у законі Англії про охорону довкілля. Цей закон 1990 року базується на нормах Європейського Союзу, який не підтримує редагування генів. Водночас для решти Великої Британії необхідно буде ухвалити окреме законодавство.

На думку вчених Великої Британії, редагування генів дасть країні можливість розвивати та вирощувати витриваліші й поживніші сорти. Наприклад, науковці прогнозують вирощування безглютенової пшениці, овочів і фруктів, які будуть стійкими до різних хвороб.

Водночас редагування генів тварин може допомогти вивести стійку до захворювань худобу. А що меншою буде кількість захворювань і потреба в антибіотиках, то меншою буде ймовірність розвитку у тварин стійких до антибіотиків супербактерій.

Професор Кембриджського університету Девід Болкомб заявив, що новітні методи редагування генів передбачають лише незначні зміни в генах рослини чи тварини. За його словами, це технологія буде такою ж безпечною, як і традиційні методи розведення рослин.

Чи все так добре?

Ідея редагувати гени тварин сподобалася не всім. Низка організацій із захисту тварин у Великій Британії заявила, що генетичні модифікації можуть нашкодити худобі. Так, наприклад, деякі дослідження підтверджували, що генетична селекція курчат-бройлерів призвела до аномалій ніг, серцево-судинних захворювань і проблем із кістками у тварин.

З іншого боку, захисники тварин стверджують, що виведення стійкої до захворювань худоби призведе до збільшення популяції на фермах, а отже умови її утримання можуть погіршитися.

Гарет Морган, представник британської благодійної організації Soil Association, яка бореться з інтенсивним землеробством у країні, заявив, що перед ухваленням рішень влада має забезпечити також і захист громадян, що не хочуть споживати генетично модифіковані продукти.

Водночас професор Гедеон Хендерсон, головний науковий співробітник Defra, запевняє, що ця технологія навпаки має покращити умови для розведення худоби, а уряд буде чітко дотримуватися своїх зобов'язань щодо добробуту тварин.