Європейський суд прирівняв CRISPR-продукти до ГМО
Насорти рослин івиди тварин, що створені задопомогою методики редагування геному CRISPR,поширюватимуться тіж обмеженняЄС навирощування іпродаж, щоінагенетично модифіковані організми (ГМО). Відповідне рішення Європейський суд виніс 25—го липня.
На сорти рослин і види тварин, що створені за допомогою методики редагування геному CRISPR, поширюватимуться ті ж обмеження ЄС на вирощування і продаж, що і на генетично модифіковані організми (ГМО). Відповідне рішення Європейський суд виніс 25-го липня.
Про це повідомляє Nature.
За рішенням вищої судової інстанції ЄС, на організми, модифіковані за допомогою CRISPR / Cas9 та подібних технологій, поширюватиметься директива ЄС 2001 року, що встановлює жорсткі обмеження з безпеки і попереднього схвалення регуляторними органами для ГМ-продуктів.
Суд, зокрема, постановив, що виключення з директиви поширюються тільки на методи мутагенезу, безпеку яких доведена багаторічною практикою — і CRISPR до таких методів поки не відноситься.
Європейські екологічні активісти вітали рішення, зазначаючи, що строгі правила повинні поширюватися на всі подібні продукти незалежно від конкретного способу генетичної модифікації.
Натомість, галузева асоціація європейських біотехнологічних компаній EuropaBio назвала рішення суду кроком назад і додала, що мільярди євро, вкладені державами і бізнесом в дослідження CRISPR-технологій в сільському господарстві, тепер не зможуть принести практичні результати для європейських фермерів.
Рішення суду також не схвалюють дослідники, адже на їх думку, CRISPR-дослідження в Євросоюзі хоча й продовжаться, але в знчно меньших масштабах. Це станеться через зменьшення фінансування проектів, адже інтерес бізнесу і грантодавців до розробки таких продуктів сильно впаде через відсутність у них короткострокових комерційних перспектив.
До того ж отримання всіх необхідних дозволів на роботу з ГМ-рослинами обходиться в ЄС в середньому в 35 мільйонів доларів, що зробить розробку CRISPR-сортів занадто дорогий для невеликих компаній і дослідницьких організацій.
Наукова спільнота взагалі сподівалася, що, оскільки ці методи не використовують цілі гени з інших організмів, суд прирівняє їх до інших способів мутагенезу, наприклад, до опромінення рослин, а не до генетичної модифікації.
Отже, розробники CRISPR-сортів рослин можуть підти з Європи в більш вигідні юрисдикції. Зокрема, американський Мінсільгосп, відмовився регулювати обіг CRISPR-продуктів, пояснючи це тим, що вони фактично не відрізняються від продуктів, отриманих традиційними методами селекції.
Британські дослідники також з’ясували, що метод редагування геномів CRISPR/Cas9 може викликати побічні ефекти і призводити до мутацій.
- Поділитися: