ВООЗ закликає фармкомпанії відмовитися від патентів на вакцини проти COVID-19
Генеральний директор Всесвітньої організації охорони здоров'я Тедрос Аданом Гебреєсус заявив, що виступає за відмову компаній—розробників вакцин проти коронавірусу від патентів на препарати.
Про це пише The Guardian.
Так, Гебреєсус наголосив, що звичайні правила ведення бізнесу, які захищають прибуток виробників вакцин, повинні бути скасовані, якщо це необхідно для забезпечення вакцинації всіх проти коронавірусу.
«Ми переживаємо винятковий момент в історії та мусимо прийняти виклик. Гнучкі умови регулювання торгівлі існують для надзвичайних ситуацій», — зазначив очільник ВООЗ.
Посадовець вважає, що глобальна пандемія, яка «змусила суспільство піти на карантин і завдала стільки шкоди бізнесу», є такою надзвичайною ситуацією.
На думку Гебреєсуса, відмова від патентів допоможе фармацевтичним компаніям розробити дешевші вакцини. Однак, наголошує посадовець, це не означає, що виробники не отримають компенсацію за свої препарати.
«Тимчасова відмова від патентів не означатиме, що новатори втратять прибуток. Як під час кризи з Вірус імунодефіциту людиниВІЛ або на війні, компаніям платитимуть роялті за продукцію, яку вони виробляють», — сказав Гебреєсус.
Однак The Guardian зазначає, що фармацевтичні компанії та влада США і низки країн Європи категорично проти відмови від патентів — з компенсацією чи без неї. Вони вважають, що скорочення прибутку компаній є перешкодою для інновацій.
Темпи вакцинації проти COVID-19 у світі
За даними Bloomberg, станом на 6 березня у світі ввели понад 294 мільйони доз вакцин від коронавірусу. Найбільше — у США (майже 88 мільйонів), Китаї (55,5 мільйона), ЄС (понад 3 мільйони), Великій Британії (понад 22 мільйони) та Індії (19 мільйонів).
Слід враховувати, що майже всі вакцини, які застосовують зараз, є двокомпонентними, тому кількість використаних препаратів не дорівнює кількості вакцинованих людей.
В Україні вакцинація від COVID-19 почалася 24 лютого. Відтоді щеплення зробили 15 758 людям. Першими вакцинують медиків, які працюють із хворими на COVID-19. Щеплення також зробили міністр охорони здоров'я Максим Степанов, головний санітарний лікар Віктор Ляшко та президент Володимир Зеленський.