Хто крайній на вакцинацію? Як записатися на щеплення від COVID-19 та коли до вас дійде черга

Перший день вакцинації у Київській області
Перший день вакцинації у Київській областіПресслужба Київської облдержадміністрації

З першого березня всі українці, які хочуть зробити щеплення від коронавірусу, можуть стати в чергу на безплатну вакцинацію. Як це зробити, скільки людей вже записалися та як розрахувати, коли черга дійде саме до вас — далі у матеріалі.

Як записатися?

Записатися на вакцинацію наразі можна через портал «Дія» (посилання на нього розміщено на офіційному сайті про вакцинацію), мобільний додаток «Дія» (розділ «Послуги») або гарячу лінію МОЗ (номер телефону — 0 800 60 20 19). При цьому треба вказати свої дані, зокрема номер телефону та сферу діяльності. А також обрати місце вакцинації.

Для авторизації на порталі «Дія» знадобиться електронний підпис або BankID, у мобільному додатку зробити це можна через Приват24, Monobank або BankID НБУ.

Раніше у МОЗ повідомляли, що записатися офлайн можна буде також через сімейного лікаря або (якщо у вас його немає) просто звернувшись до амбулаторії.

Ірина Волошина, лікарка з приватної сімейної клініки «Надія» міста Бердянськ у Запорізькій області, каже, що сімейні лікарі справді можуть передавати дані своїх пацієнтів, котрі бажають вакцинуватися, мобільним бригадам.

«Людям похилого віку важко завантажувати додаток “Дія”, використовувати ці цифрові технології, тому ми будемо максимально сприяти охочим», — каже Волошина.

Наразі з майже 1000 декларантів, яких обслуговує клініка «Надія» за контрактом з НСЗУ, близько 50 пацієнтів висловили бажання вакцинуватись, розповідає Волошина. Однак додає, що ця цифра буде збільшуватися, адже оповістили про таку можливість ще не всіх. Серед 50 охочих, за словами Волошиної, переважно люди з сіл та маленьких містечок, які мають хронічні захворювання легень, гіпертонію чи діабет, ті, хто не хворів на коронавірус.

Якщо людина, яка підпадає під вакцинацію, не запишеться сама, їй мають зателефонувати з Центру первинної медико-санітарної допомоги й запросити на щеплення, повідомляли у МОЗ.

Скільки людей у черзі?

На вакцинацію від коронавірусу записалося вже понад 50 тисяч людей, повідомила вдень 2 березня Марія Карчевич, гендиректорка Директорату з розвитку цифрових трансформацій в охороні здоров'я МОЗ. Найбільше людей стали в чергу через мобільний додаток «Дія» — 43 501. Через портал «Дія» — 5838 людей. Через контакт-центр записалася 871 людина.

Деяким категоріям громадян не потрібно самостійно записуватися в чергу, про можливість та дати вакцинації їм мають повідомити їхні керівники. Це стосується працівників сфери охорони здоров’я, освіти, соціальної сфери, працівників (і мешканців) інтернатів та будинків для літніх людей, працівників структур державної безпеки та військовослужбовців.

Станом на 1 березня, за майже тиждень від початку вакцинації першу дозу вакцини отримали 4905 людей. Проте уже до кінця цього тижня МОЗ планує робити 10-11 тисяч щеплень щодня, повідомив міністр охорони здоров'я Максим Степанов. За його словами, потужності системи охорони здоров'я дають змогу проводити 11 300 вакцинацій на день.

Після запису в чергу вам залишається тільки очікувати на запрошення.

«Додаток “Дія” — це лист очікування. Коли, наприклад, приходить етап і треба записувати на вакцинацію, то з листа очікування вони перейдуть у медичну інформаційну систему, і людям прийдуть смски, коли й де вакцинуватися, в якому кабінеті щеплень, на котру годину», — пояснив hromadske головний санлікар України Віктор Ляшко.

Як порахувати, коли ж черга дійде до вас?

Прем’єр-міністр Денис Шмигаль заявляв, що всі охочі отримати вакцину зможуть зробити це до кінця 2021 року.

Порахувати, коли до кожного дійде черга на щеплення, спробував український інженер Валентин Туков. Разом з математиком Мачком Ковальським з проєкту Omni Calculator вони створили інструмент, який допомагає розрахувати приблизний час вашої вакцинації.

«Як українцю, мені було цікаво, наскільки далеко я в цій черзі до довгоочікуваної вакцини», — розказав Туков hromadske.

Щоб розрахувати, скільки людей стоїть в черзі перед вами, треба вказати свій вік, чи належите ви до пріоритетних груп населення та чи маєте хронічні хвороби.

Також треба зазначити параметри процесу вакцинації — кількість щеплень на день та відсоток людей, які планують вакцинуватися. За замовчуванням там вказані дані, які Туков збирав на сайтах МОЗ та уряду. Але ви можете змінити їх відповідно до останніх заяв.

Так, при швидкості вакцинації 11 300 щеплень на день та за умови, що вакцинація має охопити 43% населення, 26-річна я без хвороб та належності до пріоритетних груп зможу отримати першу дозу вакцини десь між лютим 2025-го та серпнем 2028 року. Адже в черзі переді мною буде від 8 до 15,5 мільйонів українців — конкретне місце, ймовірно, залежатиме від того, коли я запишуся у чергу.