У ЄС розглядають фінансову компенсацію Угорщині, якщо та погодиться на нафтове ембарго рф — ЗМІ
У ЄС розглядають можливість фінансової компенсації Угорщині, намагаючись переконати прем'єр—міністра Віктора Орбана підписати шостий пакет санкцій проти рф. Він включає поступове ембарго на експорт нафти із росії, але цей пункт не задовольняє Угорщину.
Про це повідомляє Politico із посиланням на посадовців ЄС.
Гроші для Угорщини можуть спрямувати у межах нової енергетичної стратегії Євросоюзу. За даними ЗМІ, Європейська комісія вже внесла зміни до пропозиції щодо ембарго на російську нафту, щоб продовжити період до того, як це рішення набуде чинності для Угорщини, Словаччини та Чехії.
Ці пропозиції передбачають, що Угорщина та Словаччина продовжуватимуть купувати російську нафту до кінця 2024 року. Чехія може продовжити закупівлі до червня 2024 року за умови, що вона не буде отримувати нафту трубопроводом із Південної Європи раніше.
Однак ці поступки повністю не задовольнили Угорщину. Країна заявила, що їй потрібно ще більше часу, щоби зменшити свою залежність від російської нафти.
За даними Politico, форму фінансової компенсації Угорщині розглядають, щоб уникнути подальшого розтягування термінів. Європейська Комісія прагне застосовувати механізми платежів у своїй енергетичній стратегії REPowerEU, яку планують оголосити 18 травня. Стратегія REPowerEU спрямована на поступове припинення залежності блоку від російського викопного палива до 2030 року.
У ЄС сподіваються: що більше зможуть допомогти Угорщині, то швидше країна відійде від російської нафти. Наразі посадовці та дипломати намагаються знайти компроміс, аби залучити Будапешт до нового пакета санкцій. Так, 10 травня з прем’єр-міністром Угорщини Віктором Орбаном говорив президент Франції Емманюель Макрон. У Єлисейському палаці заявили, що для забезпечення угоди про новий пакет санкції є «контакти на всіх рівнях».
Що передувало?
4 травня у Європейському Союзі оголосили шостий пакет санкцій проти рф, який передбачає поетапну відмову від російської нафти: від сирої нафти протягом шести місяців та від нафтопродуктів до кінця 2022 року. Щоб він запрацював, його має затвердити Рада ЄС.
Наразі європейські дипломати ведуть жорсткі переговори щодо запропонованого пакета санкцій. За даними ЗМІ, Угорщина та Словаччина протистоять ідеї нафтового ембарго. Прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан навіть порівняв ембарго з «атомною бомбою» для угорської економіки.
Орбан заявив, що хоче п'ятирічну відстрочку для своєї країни, стверджуючи, що в ЄС не врахували, що Угорщина не має виходу до моря й отримує нафту винятково трубопроводами, що ускладнює заміну російської нафти.
Україна зі свого боку закликає міжнародних партнерів до більш рішучих санкцій та пропонує застосувати нафтове ембарго й обмеження, які мають стосуватися всіх блендів російського походження, пропорційно до частки в суміші сировини російського походження. Це закриє можливість використовувати суміші з російськими енергоресурсами.
Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн заявляла, що Єврокомісія пропонує заборонити імпорт російської нафти, але «це буде нелегко».