Орбан пояснив позицію щодо нафтового ембарго відсутністю портів, які в Угорщини «відібрали». Хорватія відреагувала
Прем'єр—міністр Угорщини Віктор Орбан пояснив залежність його країни від російської нафти тим, що у неї більше немає виходу до моря, оскільки порти «відібрали». Орбан натякнув на Хорватію, яка отримала частину територій за результатами Першої світової війни. У Хорватії засудили такі закиди.
Про це пишуть угорське видання Telex і хорватське HRT.
Орбан заявив, що пропозиції ЄС щодо заборони на імпорт російської нафти не враховують, що Угорщина може отримувати її лише через наземний нафтопровід з росії, або ж з півдня, але для цього потрібно було б, щоб Хорватія збільшила потужності.
«Ті, у кого є море і порти, можуть привозити нафту на танкерах. Якби у нас їх [порти] не забрали, то й у нас був би порт», — сказав угорський прем'єр, натякаючи на порт Рієка, який раніше був угорським, а зараз є територією Хорватії.
У відповідь Хорватія викликала угорського посла, а посол Хорватії в Угорщині звернувся до угорського Міністерства закордонних справ з вимогою роз'яснити такі заяви, оскільки вони «надмірно шкодять добросусідським відносинам».
«Хорватія засуджує заяву прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана. Ми також засуджуємо будь-які територіальні претензії до інших суверенних держав», — йдеться в заяві МЗС Хорватії.
У чому полягає претензія Орбана?
Річ у тім, що до Першої світової війни Угорщина контролювала частину узбережжя Адріатичного моря, а Рієка тоді була ключовим портом. За Тріанонським мирним договором 1920 року Угорщина втратила частину території.
З початком Другої світової війни Тріанонський мирний договір втратив чинність. Втім, територіальні пункти договору підтверджені Паризькими мирними договорами 1947 року.
Нафтове ембарго
Наразі європейські дипломати ведуть жорсткі переговори щодо запропонованого пакета санкцій. За даними ЗМІ, Угорщина та Словаччина протистоять ідеї нафтового ембарго. Прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан навіть порівняв ембарго з «атомною бомбою» для угорської економіки.
Орбан заявив, що хоче п'ятирічну відстрочку для своєї країни, стверджуючи, що в ЄС не взяли до уваги те, що Угорщина не має виходу до моря й отримує нафту винятково трубопроводами, що ускладнює заміну російської нафти.
Україна зі свого боку закликає міжнародних партнерів до більш рішучих санкцій та пропонує застосувати нафтове ембарго й обмеження, які мають стосуватися всіх блендів російського походження, пропорційно до частки в суміші сировини російського походження. Це закриє можливість використовувати суміші з російськими енергоресурсами.
- Поділитися: