У Зеленського хочуть створити механізм аналізу судових рішень щодо ветеранів і громадських діячів

Офіс президента Зеленського ініціював створення механізму аналізу резонансних судових рішень щодо ветеранів війни на Донбасі та громадських діячів.

Про це повідомляє прес-служба ОП.

Там кажуть, що така ініціатива — «відповідь на запит суспільства на справедливість у судах». Очевидно, що насамперед йдеться про акції протесту після засудження Сергія Стерненка, які відбулися недавно. Хоча й загалом запит на чесні суди є чи не найголовнішим у громадянському суспільстві.

І що пропонує президент і його команда?

Звучить це так: «Механізм щодо аналізу актуальних та резонансних кримінальних справ і вироків за період з 2014 року проти ветеранів та громадських діячів, які боролися з російською агресією, її гібридними проявами та могли стати жертвами свавілля чиновників, правоохоронців і несправедливих рішень суддів».

В ОП не виключають, що сотні ветеранів та активістів не змогли належним чином захиститися від тиску, зазнали несправедливого застосування законів мирного часу до оцінки подій, які відбулися в умовах збройної агресії Росії. Саме тому у Зеленського хочуть перевірити юридичну чистоту таких рішень.

«Також пропонується ініціювати дослідження кримінальних проваджень, які розпочаті з 2014 року за фактами нападів на громадських діячів та досі не завершені встановленням усіх винних. Насильство щодо будь-якої людини не може залишатися безкарним», — йдеться в повідомленні.

Справа Стерненка

23 лютого Приморський районний суд Одеси засудив ексочільника одеського осередку «Правого сектору» Сергія Стерненка до 7 років та 3 місяців позбавлення волі з конфіскацією половини майна. Справа стосується викрадення й катування керівника одеського осередку проросійської партії «Родіна» Сергія Щербича у квітні 2015 року.

Зокрема, Стерненку закидали розбійний напад, викрадення людини, а також незаконне зберігання вогнепальної зброї. Суд визнав активіста винним за всіма трьома статтями Кримінального кодексу. Але покарання призначили за двома статтями — про розбійний напад і зберігання зброї. Покарання за викрадення людини не призначили, оскільки закінчився термін притягнення до кримінальної відповідальності.

Цей вирок спровокував масові акції протесту, вимога яких — не тільки звільнити Стерненка, а й загалом реформувати судову систему.

Президент Зеленський і сам не в захваті від судової гілки влади, принаймні так він казав. Тож глава держави обіцяє провести реформу судової системи. До цього Україну неодноразово закликали й західні партнери.