Зеленський: Судова система в нинішньому форматі довела свою непридатність
Верховна Рада вже наступного пленарного тижня може розглянути законопроєкт щодо реформування судової системи України. Президент Володимир Зеленський заявив, що в нинішньому форматі судова система в Україні «довела свою непридатність».
Про це повідомили в Офісі президента України.
Зокрема, народні депутати збираються обговорювати законопроєкт у контексті виконання передвиборчої програми Зеленського. Окрім того, питання судової реформи винесуть на обговорення на черговому Всеукраїнському форумі «Україна 30».
«Судова система в тому форматі, у якому вона сьогодні існує, уже довела свою непридатність. Українці не довіряють судам, ця інституція є надто корумпованою та надто хиткою. Ми повинні це змінити, бо саме зміни в судовій системі є запорукою сильної України, де захищені права кожного громадянина. Це також є кроком на шляху євроінтеграції України», ㅡ каже Зеленський.
Нагадаємо, раніше низка депутатів від фракції «Слуга Народу» опублікували офіційну заяву щодо вироку активістові Сергію Стерненку та масових протестів в українських містах на його підтримку. Зокрема «слуги» заявляли, що справа Стерненка показала необхідність провести судову реформу та «докласти максимум зусиль, щоб вона стала пріоритетом у 2021 році».
Активіста та колишнього лідера одеського осередку «Правого сектору» Сергія Стерненка 23 лютого засудили до понад 7 років позбавлення волі у справі про нібито викрадення колишнього депутата Сергія Щербича у 2015 році.
Зокрема, Стерненку закидали розбійний напад, незаконне зберігання вогнепальної зброї та викрадення людини. Сам Сергій Стерненко не погодився з вироком суду та заявив, що подаватиме апеляцію. Після оголошення йому вироку прихильники активіста вийшли на протестні акції ㅡ вони відбувалися як в українських містах, так і закордоном.
Судова реформа від Зеленського
Нагадаємо, раніше Володимир Зеленський вніс як невідкладний законопроєкт зі змінами до закону «Про судоустрій та статус суддів» ㅡ він повинен зробити законодавство відповідним до двох рішень Конституційного суду.
Одним із них від 11 березня 2020 року КС частково визнав неконституційною реформу Зеленського, іншим (від 18 лютого 2020-го) — визнав неконституційною ліквідацію Верховного суду ще в судовій реформі Петра Порошенка.
Серед іншого, закон передбачає кваліфікаційне оцінювання суддів упродовж року. Якщо воно виявить, що суддя не може обіймати свою посаду за критеріями компетентності, професійної етики або доброчесності, його звільнять.
У новому законі немає згадки про комісію з питань доброчесності та етики, яка була в реформі Зеленського й могла би впливати на Вищу раду правосуддя (ВРП). Також законопроєкт прописує порядок формування Вищої кваліфікаційної комісії суддів (ВККС) — «одного з ключових органів суддівського врядування».
Новий склад ВККС має призначати ВРП за результатами конкурсного відбору. У склад конкурсної комісії Зеленський пропонує включити іноземних експертів. Зазначимо, що подібна практика була під час відбору суддів Антикорупційного суду.
У 2019 році Верховна Рада вже ухвалювала в другому читанні та в цілому президентський законопроєкт про судову реформу. Але Конституційний суд визнав неконституційними низку положень цієї реформи.
- Поділитися: