У зоні Чорнобильської АЕС вперше з початку війни запрацювали детектори радіації. Показники у нормі

Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) з 6 червня отримує дані з детекторів радіації, що розміщені у зоні навколо Чорнобильської атомної електростанції. З початку повномасштабної війни детектори радіації не працювали.

Про це йдеться у заяві МАГАТЕ.

Радіаційний моніторинг у зоні відчуження перестав працювати у перший день вторгнення — 24 лютого. Тоді російські війська окупували ЧАЕС та зберігали контроль над станцією до 31 березня.

Тепер же більшість із 39 детекторів, що надсилають дані з зони відчуження (30 км навколо АЕС), видно на карті Міжнародна інформаційна система моніторингу радіаціїIRMIS. МАГАТЕ вперше з початку війни отримало дані з детекторів 6 червня.

За даними агентства, рівень радіації у нормі: показники такі ж, як були до війни.

Нагадаємо, на території Іванківської територіальної громади у Київській області вирішили провести радіаційне обстеження територій, які перебували у тимчасовій російській окупації. Оскільки є побоювання, що техніка російської армії, що вдерлась в Україну з зони відчуження, могла перенести радіоактивне забруднення.

Що відбувалося на ЧАЕС?

Окупанти ще 24 лютого захопили Чорнобильську АЕС, узявши працівників станції в заручники. Усередині ЧАЕС було приблизно 500 російських солдатів та 50 одиниць важкої техніки. За словами міністра енергетики Германа Галущенка, працівників станції катували.

Зміна працівників ЧАЕС у полоні провела на робочих місцях орієнтовно 600 годин, продовжуючи виконувати свої професійні обовʼязки та підтримувати належний рівень безпеки. Лише надвечір 20 березня вдалося провести часткову ротацію персоналу та евакуювати людей, які перебували на території окупованої станції.

Увечері 31 березня стало відомо, що російські війська пішли з майданчика ЧАЕС. Перед цим окупанти склали «акт» про те, що станцію «охороняли» і з боку адміністрації претензій до нацгвардії рф немає.

Мер Славутича Юрій Фомічев повідомив, що окупанти забрали з собою нацгвардійців, які охороняли ЧАЕС і з першого дня перебували в полоні.

Голова Державного агентства України з управління зоною відчуження Євген Крамаренко розповів про мародерство окупантів: вони поцупили комп'ютери, кавоварки, чайники, сервізи, столове приладдя тощо.