Розмінування території навколо ЧАЕС може зайняти місяці — Монастирський

Проведення гуманітарного розмінування території навколо Чорнобильської атомної електростанції вимірюватиметься місяцями.

Про це повідомив міністр внутрішніх справ Денис Монастирський на брифінгу в Чорнобилі, цитує «Інтерфакс-Україна».

Наразі дослідження території навколо атомної електростанції ще триває. Правоохоронці досліджують не лише радіаційне забруднення, але і забруднення мінами, снарядами багатьох об'єктів навколо станції.

«Ми розуміємо, що час гуманітарного розмінування, а він особливий у Чорнобильській зоні, буде вимірюватися щонайменше місяцями. Можливо і довше, оскільки пошук вибухонебезпечних предметів, наприклад, у лісах зони дуже ускладнений», — сказав Монастирський.

Біля ЧАЕС вже знайшли сотні мін та розтяжок, проте остаточний підсумок можна буде оприлюднити після повного проведення розмінування.

Монастирський зазначив, що піротехнічний штаб у Київській області збільшили удвічі. Також для допомоги у розмінуванні залучили близько 11 тисяч волонтерів та міжнародні команди. Перші такі команди вже прибули зі США.

На законодавчому рівні вже підготовлено низку ініціатив для прискорення процесів гуманітарного розмінування, додав Монастирський.

Що відбувалося на ЧАЕС?

Російські окупанти ще 24 лютого захопили Чорнобильську АЕС, узявши працівників станції в заручники. Усередині станції перебували приблизно 500 російських солдатів та 50 одиниць важкої техніки. За словами міністра енергетики Германа Галущенка, працівників станції катували.

Зміна працівників ЧАЕС у полоні провела на робочих місцях орієнтовно 600 годин, героїчно продовжуючи виконувати свої професійні обовʼязки та підтримувати належний рівень безпеки. Лише надвечір 20 березня вдалося провести часткову ротацію персоналу Чорнобильської АЕС та евакуювати людей, які перебували на території окупованої станції.

Увечері 31 березня стало відомо, що російсько-окупаційні війська пішли з майданчика ЧАЕС. Перед цим окупанти склали «акт» про те, що станцію «охороняли» і з боку адміністрації претензій до нацгвардії рф немає.

Мер Славутича Юрій Фомічев повідомив, що окупанти забрали з собою нацгвардійців, які охороняли ЧАЕС і з першого дня перебували в полоні. За даними очільника МВС, 169 нацгвардійців досі у руках окупантів: частина з них на території рф, частина — на території Білорусі. Наразі тривають переговори щодо їх обміну.

А голова Державного агентства України з управління зоною відчуження Євген Крамаренко розповів про мародерство окупантів: вони поцупили комп'ютери, кавоварки, чайники, сервізи, столове приладдя тощо.