Убивають в’язнів, мінують території. Найманець ПВК «Вагнера» загубив у Лівії свій планшет і розкрив секрети роботи

Видання BBC отримало доступ до планшета Samsung, який загубив у Лівії один із найманців приватної військової компанії «Вагнера». Інформація на ньому, а також свідчення ще двох колишніх членів ПВК вказують на протиправну діяльність найманців — зокрема вбивства цивільних.

Уперше найманців ПВК «Вагнера» помітили в Лівії у квітні 2019 року — тоді сили генерала Халіфи Хафтара розпочали наступ на міжнародно визнаний Уряд національної єдності, що базується у Триполі. Конфлікт завершився перемир’ям у жовтні 2020 року. За оцінками, найманців у Лівії була приблизно тисяча.

Планшет Samsung, який вдалося отримати журналістам BBC, один із найманців, імовірно, загубив навесні 2020 року. На ньому містяться розмічені мапи лівійської території з російськими назвами, відеозаписи з безпілотників, а також кодові імена найманців «Вагнера».

Одного з них BBC змогла ідентифікувати завдяки базам даних, які збирають українські волонтери. Він не відповів на дзвінки та повідомлення журналістів.

Дані з планшета також вказують на те, що найманці, ймовірно, мінували в Лівії території без позначення мін (що заборонено згідно з міжнародним правом) і вбивали цивільних. Останнє підтвердив один із жителів села в Лівії, який, за його словами, прикинувся мертвим — водночас його другові «вагнерівці» двічі вистрелили в живіт.

Опосередковано це ж підтвердили в розмові з BBC і двоє колишніх членів ПВК «Вагнера». «Нікому не хочеться годувати зайвий рот», — відповів один із них на питання про вбивства полонених.

Крім того, в розпорядженні BBC від лівійського джерела опинився перелік зброї, який нібито склали найманці «Вагнера». Опитані виданням експерти сходяться на тому, що частина цієї зброї могла бути придбана лише в Росії, зокрема компанії «Євро Поліс», яку пов’язують із Євгенієм Пригожиним.

Пригожин — наближений до Путіна російський бізнесмен, якого також вважають причетним до створення та діяльності ПВК «Вагнера». Офіційно і він, і російська влада це заперечують. «Євро Поліс» у 2018 році потрапила під санкції міністерства фінансів США.

Це не перші свідчення незаконної діяльності російських найманців. У травні 2021 року видання RFI опублікувало розслідування на основі свідчень людей із Центральноафриканської Республіки та засекреченої доповіді ООН про злочини найманців «Вагнера» в цій країні.

«Вагнер» — назва приватної військової компанії, про яку вперше стало відомо у 2014 році після участі її найманців у війні на Донбасі на боці бойовиків. Відтоді сліди ПВК помічали в Сирії, Лівії, Мозамбіку, Центральноафриканській Республіці тощо. Офіційно Пригожин і Росія заперечують існування «Вагнера».

У серпні 2020 року Білорусь віддала Росії затриманих у Мінську найманців ПВК «Вагнера», попри те, що Україна оголосила їм підозру за злочини на Донбасі. А через три дні в інформаційному просторі України почали активно обговорювати версію про те, що «візит» бойовиків «Вагнера» до Білорусі був нібито операцією українських спецслужб для їхнього затримання.

П’ятий президент України Петро Порошенко у грудні 2020 року заявив, що саме він особисто санкціонував у 2018 році операцію із затримання бойовиків російської ПВК «Вагнера». Він переконував, що нинішня влада її зірвала. Володимир Зеленський пізніше підтвердив існування операції, але заперечив причетність до неї української сторони.