«Угода з дияволом»: МЗС України відреагувало на безвіз росії для Грузії

У Міністерстві закордонних справ України назвали «угодою з дияволом» рішення росії скасувати візи для грузинів та відновити авіасполучення з Грузією. У міністерстві вважають це політичною компенсацією за відмову чинної грузинської влади накласти санкції на рф, а також уповільнення європейської інтеграції.

Про це заявив речник МЗС України Олег Ніколенко.

Ніколенко зазначив, що курс Тбілісі на нормалізацію відносин із москвою відбувається на тлі російської окупації 20% грузинської території, повзучої «бордеризації», викрадення грузинських громадян, грубого порушення прав і свобод людини на окупованих територіях та заповнення Грузії російськими громадянами.

«Політика зближення з агресором очікувано не знаходить підтримки серед частини грузинських політиків та населення, які неодноразово публічно висловлювали свою позицію, зокрема в акціях протесту. У цьому контексті ми висловлюємо солідарність та підтримку грузинам у їхньому законному прагненні розбудувати процвітаючу європейську державу в її міжнародно визнаних кордонах», — зазначив речник МЗС України.

Українська сторона закликала грузинський уряд синхронізувати політику щодо росії з політикою ЄС, а також утриматися від дій, які «відкидають подальший європейський рух Грузії».

Що передувало?

Президент росії володимир путін 10 травня своїми указами скасував візовий режим для громадян Грузії, а також заборону для російських авіакомпаній на польоти до Грузії. Президентка Грузії Саломе Зурабішвілі заявила, що це — «чергова російська провокація».

росія тричі переривала авіасполучення із Грузією, востаннє — 2019 року на тлі протестів у Тбілісі після інциденту за участю депутата держдуми рф Сергія Гаврилова. За указом президента рф російським авіакомпаніям було заборонено здійснювати повітряні перевезення до Грузії. Уряд росії також ухвалив рішення про зупинення польотів грузинських авіакомпаній до рф.

Візовий режим для громадян Грузії росія запровадила у 2000-му. Після російсько-грузинської війни 2008 року Грузія розірвала відносини з росією. Але у 2012 році для всіх росіян скасували візовий режим.

Після публікації указів путіна Зурабішвілі провела брифінг, де заявила, що рішення кремля спричинить політичну напругу в Грузії, а її країні не потрібні «подарунки від Москви».

У ЄС повідомили, що «взяли до відома» рішення путіна. А Грузію закликали долучитися до санкцій проти росії, зокрема російського авіаційного сектору.

«Ми не дозволяємо польоти до росії, з росії, над територією росії [...] ЄС закликає Грузію, яка хоче стати кандидатом на вступ до ЄС, долучитися до чинних санкцій Євросоюзу», — сказав представник голови дипломатії ЄС Петер Стано.

Тим часом у самій Грузії думки партій влади та опозиції щодо такого кроку росії розділилися. У Мінекономіки Грузії казали, що укази путіна позитивно вплинуть на громадян Грузії, які проживають у росії, та членів їхніх сімей.