Угорщина вирішила підтримати членство Фінляндії в НАТО. Рішення щодо Швеції ухвалюватиме пізніше
Угорська керівна фракція «Фідес», яка має більшість у парламенті, вирішила ратифікувати членство Фінляндії в НАТО. Рішення щодо Швеції ухвалюватиме пізніше.
Про це повідомив керівник фракції «Фідес» Мате Кочиш.
Він розповів, що на парламентському голосуванні, яке перенесуть на 27 березня, «Фідес» одноголосно схвалить членство Фінляндії. Політик також наголосив, що владна фракція не піддаватиметься на тиск із боку політичних опонентів, громадських організацій чи ЗМІ, які намагаються пришвидшити голосування.
Кочиш зробив таку заяву на тлі того, як президент Туреччини Реджеп Тайїп Ердоган оголосив, що його країна теж починає процес ратифікації заявки Фінляндії про вступ до НАТО окремо від Швеції.
Шлях Фінляндії та Швеції до НАТО
У травні 2022 року, після повномасштабного вторгнення росії в Україну, Фінляндія та Швеція офіційно подали заявки на вступ до НАТО.
А втім, Туреччина заблокувала обробку запитів Фінляндії та Швеції про приєднання. Президент Реджеп Ердоган звинуватив ці країни в підтримці членів «Робітничої партії Курдистану» (РПК) та «Загонів народної оборони» (YPG), які Анкара визнає терористичними.
Згодом Фінляндія та Швеція погодили з Туреччиною тристоронній меморандум. Він передбачає, що країни мають оперативно й ретельно розглядати запити про екстрадицію підозрюваних у тероризмі, розслідувати й забороняти будь-яке фінансування та діяльність цих організацій, боротися з дезінформацією тощо.
Зокрема, у грудні Швеція видала Туреччині члена курдської партії, якого Анкара звинувачує в тероризмі. Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг зазначив, що Фінляндія та Швеція вже виконали свою частину домовленостей із Туреччиною.
Проте переговори Швеції та Фінляндії з Туреччиною щодо вступу до НАТО ускладнилися в січні, коли лідер данської ультраправої партії Stram Kurs («Жорстка лінія») отримав дозвіл спалити Коран біля турецького посольства у Стокгольмі.
Анкара призупинила тристоронні перемовини про ратифікацію заявок на членство в Альянсі, заявивши, що говорити «безглуздо».
Туреччина та Угорщина є єдиними членами НАТО, які поки не підтримали заявки цих двох північноєвропейських країн.