Ухвалення шостого пакета санкцій проти рф та нові €9 млрд допомоги для України: головне за ніч 31 травня

У Євросоюзі погодили нові санкційні обмеження проти рф, а також заявили, що готові надати Україні ще 9 мільярдів євро допомоги. Тим часом у США уточнили заяву Байдена про нове далекобійне озброєння для України. Зібрали головні новини за ніч проти 31 травня.

Шостий пакет санкцій ухвалено

У ЄС погодили нові санкційні обмеження проти рф, які включають часткову заборону експорту російської нафти до ЄС та відключення «Сбербанку» від SWIFT.

За словами президента Євроради Шарля Мішеля, ембарго охоплює понад 2/3 імпорту нафти з росії. Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн сказала, що заборона «дозволить фактично скоротити близько 90% імпорту нафти з росії до ЄС до кінця року».

Дипломати ще мають домовитися про технічні деталі рішення, а санкції мають бути офіційно прийняті всіма 27 країнами, як зазначає Bloomberg. За даними видання, Угорщина, яка блокувала рішення про ембарго, отримала гарантії від лідерів ЄС, що зможе отримати заміну в разі відмови від експорту нафти трубопроводами.

9 млрд євро від ЄС

Європейський Союз готовий надати Україні ще 9 мільярдів євро макрофінансової допомоги — відповідний анонс зробив президент Євроради Шарль Мішель. «Сильна та конкретна підтримка відбудови України», — написав Мішель.

У США уточнили про нове озброєння

Ексрадник президента США з питань національної безпеки Майкл Макфол заявив, що Україна отримає від Сполучених Штатів нові партії високоточних ракет з більшою дальністю, ніж ЗСУ мають зараз, втім, все ж не ракети, якими можна поцілити вглиб росії.

Данія відмовляється платити за російський газ в рублях

Данська енергетична компанія Orsted заявила, що відмовляється виконувати вимоги «Газпрому» платити за російський газ в рублях. Через це компанія допускає найближчим часом припинення поставок.

Також 30 травня ухвалив рішення не платити за російське блакитне паливо в рублях постачальник газу в Нідерланди. Через це росія припинить постачання з 31 травня.

Ситуація на півдні

На південному фронті обстановка динамічна та напружена: російські окупанти активізували обстріли, насамперед цивільних кварталів. Як повідомили в ОК «Південь», через контратаки ЗСУ серед окупантів поширюються панічні настрої.

Унаслідок вдалого наступу українських військових на Південнобузькому напрямі ворог залишив село Миколаївка на півночі Херсонщини. Як зазначило ОК «Південь», це призвело до панічних настроїв та деморалізувало росіян в інших підрозділах.

Спроба наступу на Запоріжжі

Водночас російські окупанти намагаються вести наступ на східні громади Запорізької області й продовжують перекидати в регіон свої війська та техніку.

Зокрема до Запорізької області окупанти доставили понад 50 одиниць застарілих моделей танків — Т-62 та Т-72Б. За словами голови ОВА Олександра Старуха, цю бронетехніку, ймовірно, будуть використовувати для укріплення оборонних позицій.

Анексія Маріуполя перейшла в активну стадію

У Маріуполі російські загарбники розпочали процедуру приймання документів для отримання російського паспорта. Як заявив радник міського голови Маріуполя Петро Андрющенко, анексія міста перейшла в активну стадію реалізації.

«Нищівні втрати» серед молодших офіцерів рф

В американському Інституті вивчення війни (ISW) заявили про нищівні втрати, які фіксують серед російських молодших офіцерів. Це, за словами аналітиків, ймовірно, ще більше погіршить командування армії рф та моральний дух військових.

Аналітики ISW раніше оцінювали, що деморалізація і погане командування серед російських сил можуть надати українським військам можливості для проведення зважених контрнаступів, — до всього, росіяни продовжують вкладати ресурси в битву за Сєвєродонецьк ціною інших напрямків.

Аналітики про ситуацію в Сєвєродонецьку

Аналітики ISW відзначили, що російські війська 30 травня продовжували поступово захоплювати райони Сєвєродонецька, але не оточили місто повністю. За повідомленнями, росіяни контролюють північно-східну та південно-східну околиці міста.