На кожну вакансію — дев’ять претендентів. Уряд розповів, що в Україні з безробіттям. А ми розповімо, до чого тут дороги
Через пандемію коронавірусу та економічну кризу, викликану ним, в Україні зросло безробіття. За час карантину (з 12 березня по сьогодні) статус безробітних отримали 431,8 тисячі людей — це на 67% більше, ніж за той же період 2019 року.
Загалом же в Україні зараз офіційно статус безробітного мають майже 488 тисяч українців (минулого року — 276 тисяч), а допомогу по безробіттю отримують 411 тисяч людей, повідомляє Державна служба зайнятості України.
6 серпня відомство повідомило, що статус безробітного мають 502 тисячі українців. Таким чином, за два тижні кількість офіційно зареєстрованих безробітних в Україні зменшилася на 14 тисяч.
Конкуренція за робочі місця
Держзайнятості відзначає, що з плином карантину кількість зареєстрованих безробітних поступово зменшується: у квітні такий статус отримали 149 тисяч людей, тоді як у травні — 97 тисяч, у червні — 75 тисяч, а в липні — 68 тисяч.
Стан ринку праці Держслужба зайнятості оцінює за зверненнями до центрів зайнятості — вони призначені для того, щоб працевлаштовувати громадян. Протягом п’яти місяців карантину ці центри змогли працевлаштувати 245 тисяч українців, із них — 168 тисяч безробітних.
Кількість працівників, які звертаються до центру зайнятості, втім, перевищує кількість пропозицій роботи. «Станом на середину серпня на одне робоче місце претендували дев’ять безробітних», — відзначають у Держзайнятості.
Що уряд робить із безробіттям?
Дві речі: допомагає безробітним фінансово й намагається створити робочі місця.
Що стосується першого, то ще наприкінці квітня Кабмін вирішив виділити додаткові 6 мільярдів гривень Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття. Ці кошти спрямують на виплати допомоги безробітним та людям, які стали безробітними тимчасово, через карантин.
У червні уряд докинув у цей фонд ще майже три мільярди гривень на допомогу з часткового безробіття. Кошти взяли зі спеціального фонду для боротьби з коронавірусом, який прописали в бюджеті на початку квітня, коли тільки ввели карантин.
«Тим, хто змушений був зупинити чи скоротити свою діяльність, почала надаватися допомога по частковому безробіттю. Допомога встановлюється за кожну годину, на яку працівникові було скорочено тривалість робочого часу, із розрахунку двох третин тарифної сітки або окладу, але не більше розміру мінімальної заробітної плати (нині це 4723 грн) на місяць», — пояснює Держслужба зайнятості.
А як щодо робочих місць? У травні Мінекономіки презентувало план створення 500 тисяч робочих місць в Україні. Понад половину з них планують створити у сферах будівництва доріг і транспортної інфраструктури (154 тисячі) та сфери благоустрою (150 тисяч).
Зокрема, зі вже згаданого фонду на боротьбу з COVID-19, розмір якого визначили на рівні близько 66 мільярдів гривень, понад половину (53%) витратили саме на ремонт доріг. Уряд пояснює: саме так в умовах карантину і хочуть дати людям роботу і врятувати економіку.