Україна надіслала до Гааги нове повідомлення про злочини РФ під час Іловайської трагедії та оборони Донецького аеропорту
Україна направила до Офісу прокурора Міжнародного кримінального суду, що у Гаазі, нове інформаційне повідомлення про військові злочини Росії та підконтрольних їй бойовиків на Донбасі.
Про це повідомляє Офіс генпрокурора.
Прокурори Департаменту щодо злочинів, вчинених в умовах збройного конфлікту, зібрали докази про підступне вбивство та поранення українських військових під час подій під Іловайськом 29 серпня 2014 року та під час оборони Донецького аеропорту 19-21 січня 2015 року.
Повідомлення підготували на основі матеріалів кримінальних проваджень, фото й відео з відкритих джерел та речових доказів.
Офіс генпрокурора вже не вперше направляє до Міжнародного кримінального суду повідомлення про злочини Росії. Загалом до МКС направили 19 звернень щодо порушень міжнародного гуманітарного права та прав людини на тимчасово окупованих територіях Криму та Донбасу.
Також прокурори передавали до Гааги інформацію про позасудові страти українських військових під час подій в Іловайську у грудні 2019 року.
Іловайський котел
У серпні 2014-го українські військові кілька разів спробували штурмом узяти Іловайськ, на той час уже захоплений бойовиками. Після третьої спроби їм вдалося взяти частину міста під свій контроль, але після цього туди зайшли регулярні російські війська, внаслідок чого українські військові потрапили в оточення.
Попри домовленості, 29 серпня, під час виходу з оточення за попередньо погодженим гуманітарним коридором, українські військові потрапили під обстріл. Загинули, за даними Офісу генпрокурора, 366 українських воїнів, 429 — отримали поранення різного ступеню тяжкості, 300 — потрапили у полон. Прокуратура назвала єдиною причиною трагедії пряме вторгнення армії РФ.
Оборона Донецького аеропорту
19-20 січня 2015 року бойовики підірвали термінал Донецького аеропорту протикорабельними бомбами. Частина українських військових, які тримали оборону 242 дні, загинула під завалами від потужного удару, когось застрелили в бою, когось — у полоні.
Досі ніхто не береться назвати точну кількість загиблих. Усі, хто обороняв аеропорт, хто загинув і хто залишився живим, увійшли в історію як «кіборги». А втім, питанням для багатьох — як військових, так і для цивільних — досі залишається: чи варто було обороняти «коробку зі скла», якою на той момент уже був аеропорт. Питання також у тому, чому не укріплювали об’єкт, доки позиції українських військових були сильними.