Україна найбільше експортувала агропродукцію до Румунії, Китаю та Туреччини у 2023 році — Інститут аграрної економіки
Упродовж 2023 року Румунія, Китай та Туреччина стали найбільшими імпортерами української агропродукції.
Про це заявив заступник директора Національного наукового центру Інститут аграрної економіки Микола Пугачов.
Торік Румунія закупила української агропродукції на суму 2,875 млрд доларів.
Китай посів у рейтингу друге місце — у 2023 році вартість постачання до Піднебесної становила 2,220 млрд доларів, що на 18% більше за показники 2022 року. Частка Китаю у вітчизняному експорті агропродовольства склала торік 10%.
Туреччина стала третьою найбільшою імпортеркою української агропродукції — на закупівлю товарів з України вона витратила 1,994 млрд доларів.
Через обмеження з боку Польщі на ввіз української агропродукції навесні минулого року вартість імпорту до країни-сусідки впала на третину — до 1,797 млрд доларів.
Основними споживачами української агропродукції також стали:
- Іспанія — 1,765 млрд доларів;
- Нідерланди — 1,274 млрд доларів;
- Єгипет — 1,066 млрд доларів;
- Італія — 1,045 млрд доларів;
- Німеччина — 862 млн доларів;
- Угорщина — 471 млн доларів.
Загалом у 2023 році частка агропродовольчої продукції в загальному експорті збільшилася до 62%. У 2022 році цей показник становив 53%. В основному Україна експортувала зернові культури, олії та жири, різні олійні, залишки харчової та переробної промисловості, а також м’ясо та субпродукти.
Зернова криза
У вересні 2023 Єврокомісія вирішила не продовжувати обмеження щодо української продукції. Натомість Україна зобов’язалася затвердити контроль за експортом чотирьох груп товарів — пшениці, кукурудзи, ріпаку й соняшнику — щоб запобігти ринковим спотворенням у сусідніх країнах.
Таке рішення не влаштувало Угорщину, Польщу та Словаччину. Вони втрьох оголосили, що попри рішення Єврокомісії односторонньо будуть продовжувати заборону на імпорт українського зерна.
Україна зверталася до Світової організації торгівлі (СОТ) із вимогою провести консультації зі Словаччиною, Польщею та Угорщиною.
Зрештою, Україна та Польща домовилися знайти спільне рішення щодо експорту зерна.