Україна все-таки подала позови проти Польщі, Угорщини та Словаччини через агрообмеження

Україна подала позови до Світової організації торгівлі (СОТ) з вимогою провести консультації зі Словаччиною, Польщею та Угорщиною. Причиною є відмова цих країн скасувати заборону на ввезення української сільськогосподарської продукції.
Про це повідомила міністерка економіки України Юлія Свириденко.
«Для нас принципово важливо довести, що окремі держави-члени не можуть забороняти імпорт українських товарів. Тому ми подаємо проти них позови в СОТ. Водночас ми сподіваємося, що ці держави знімуть свої обмеження, і нам не доведеться довго зʼясовувати відносини в судах», — пояснила Свириденко.
Україна вбачає в цьому порушення трьома країнами ЄС своїх міжнародних зобов’язань. Також українська сторона вважає, що односторонні дії країн ЄС у сфері торгівлі неприйнятні, й усі члени блоку мають координувати та узгоджувати торговельну політику, оскільки вона належить до виняткової компетенції ЄС.
«Нам потрібна солідарність із ними та захист інтересів фермерів. Розпочаті нами кроки й тиск Єврокомісії та інших держав-членів допоможуть відновити нормальну торгівлю між Україною і сусідніми державами, а також показати солідарність між нами», — вважає Свириденко.
Після того, як українське Мінекономіки вперше озвучило намір судитися, Польща, Угорщина та Словаччина заявили, що більше не братимуть участі в роботі координаційної платформи Єврокомісії щодо українського зерна.
Що передувало?
Єврокомісія вирішила не продовжувати обмеження щодо української продукції, які мали тривати до 15 вересня. Натомість Україна зобов’язалася затвердити контроль за експортом чотирьох груп товарів — пшениці, кукурудзи, ріпаку й соняшнику, — щоб запобігти ринковим спотворенням у сусідніх країнах.
А втім, це все одно не влаштувало Угорщину, Польщу та Словаччину. Вони втрьох оголосили, що попри рішення Єврокомісії односторонньо продовжують заборону на імпорт українського зерна. Тоді в Мінекономіки України сказали, що будуть судитися з цими трьома країнами.
Румунія тим часом погодилася з компромісом Єврокомісії та заявила, що очікує від України презентації плану дій щодо заходів контролю за експортом зернових. Парламент Болгарії також зняв заборону на імпорт українського зерна, через що у країні почалися протести фермерів.
Як зазначили в Мінекономіки України, Словаччина просто продовжила попередню заборону ЄС на чотири групи товарів. Польща ввела додаткові заборони на українське борошно та корми. А Угорщина пішла ще далі, заборонивши 25 продуктів, про які раніше не йшлося, зокрема м’ясо.
Згодом польське видання PAP повідомило, що всі п’ять держав ЄС нібито відкинули підготовлений Україною план дій щодо заходів контролю за експортом зернових, який, за задумом Єврокомісії, мав замінити односторонні заборони на імпорт української агропродукції. А втім, в українському Мінекономіки спростували цю інформацію.
- Поділитися: