Україна наполягає, щоб «зернова угода» була безстроковою і продовжувалася автоматично на 120 днів — Шмигаль
Українська влада наполягає, щоб Чорноморська зернова ініціатива була безстроковою і продовжувалася автоматично на 120 днів.
Про це заявив прем'єр-міністр України Денис Шмигаль.
Він наголосив, що Україна є однією з ключових ланок світової продовольчої безпеки. «Спроби агресора скоротити терміни продовження — це маніпуляція заради подальшого шантажу та нагнітання глобальної продовольчої кризи», — стверджує прем'єр.
За його словами, Україна та її партнери вже працюють над продовженням «зернової угоди». Шмигаль нагадує, що від початку дії ініціативи вже вдалося експортувати понад 24 мільйони тонн продовольства.
«За умов розблокування чорноморських морських шляхів зможемо експортувати вдвічі більше», — запевняє прем'єр-міністр.
Що передувало?
росія заявила, що не проти продовження «зернової угоди» після закінчення її терміну 18 березня, але тільки на 60 днів. Надалі позиція рф визначатиметься ситуацією з російським сільськогосподарським експортом, заявили в росії. Українська сторона на це відповіла, що угода передбачає продовження на 120 днів, а не на 60, як пропонує росія.
Поки що дія Чорноморської зернової ініціативи узгоджена до 18 березня 2023 року. росія неодноразово наполягала на розблокуванні в межах угоди експорту її мінеральних добрив.
Більше про угоду
Україна є великим світовим виробником та експортером зерна, але її експорт постраждав від повномасштабного вторгнення росії 2022 року.
Чорноморська зернова ініціатива була створена за посередництва ООН і Туреччини в липні минулого року та продовжена в листопаді, але термін її дії закінчується 18 березня, якщо не буде узгоджено подовження.
За перші 6 місяців роботи ініціативи з українських морських портів вийшло 691 судно. Попри це, експорт зерна з України знизився на 26,6% — до 32,9 млн тонн у сезоні 2022/23 станом на 6 березня — через менший урожай і логістичні труднощі, спричинені вторгненням росії.