росія вже третій місяць саботує інспекції суден «зернової ініціативи» — Мінінфраструктури

Ілюстративне фото. Балкер New Faith в порту України, 16 січня 2023 року
Ілюстративне фото. Балкер New Faith в порту України, 16 січня 2023 рокуМіністерство інфраструктури 

В українських портах продовжує знижуватися показник заходу нових суден під завантаження в межах роботи «зернової ініціативи». Це пов'язано із діями росії, яка вже третій місяць поспіль саботує інспекцію суден у Босфорі.

Про це повідомило Міністерство інфраструктури України.

За минулий тиждень, з 6 по 12 лютого, 25 суден експортували 1,1 мільйона тонн української агропродукції до країн Африки, Азії та Європи. Порівняно з попереднім тижнем обсяг експорту через порти Великої Одеси збільшився на 152 тисячі тонн. Водночас показник заходу нових суден під завантаження продовжує знижуватися.

За даними Міністерства, минулого тижня одеські порти прийняли тільки 16 суден, позаминулого — 25. Це пов'язано із діями російської сторони: вже третій місяць поспіль росіяни цілеспрямовано саботують проведення інспекцій під різними «необґрунтованими, а іноді абсурдними приводами».

Станом на 12 лютого в черзі на інспекцію Спільного координаційного центру очікували 145 суден, з яких 122 — прямують до українських портів по агропродукцію.

У портах Великої Одеси станом на 13 лютого перебували 18 суден, на які завантажували 584,5 тисячі тонн українського продовольства. А по «зерновому коридору» після інспекції рухалося лише одне судно.

У таких умовах, щоб збільшити обсяг експорту та зменшити час простою, доводиться збільшувати тоннажність суден, які беруть участь у «зерновій ініціативі»: для зернових — з 20 тисяч тонн до 25 тисяч тонн, а для олії — з 6 тисяч тонн до 10 тисяч тонн. Враховуючи, що середня кількість інспекцій вхідного флоту становить тільки 2,5 судна на добу, то збільшення обсягу слід очікувати через півтора місяця.

«Маємо сподівання, що питання з гальмуванням інспекцій буде розв'язане силами наших партнерів та всього цивілізованого світу. Україна має право на вільне торговельне судноплавство згідно з конвенцією ООН з морського права, а світ — на безперебійний доступ до їжі. росія має припинити нав’язувати всьому світу свою дискримінаційну політику», — кажуть у Міністерстві.

«Зернова угода»

Україна підписала Угоду про безпечне вивезення зерна через Чорне море з Туреччиною та ООН в липні. Дзеркальну угоду з ООН та Туреччиною підписала росія. Між собою Україна та рф не підписували домовленостей. Термін угоди визначили на 120 днів із дня підписання — тобто до листопада.

19 листопада ініціативу продовжили ще на 120 днів. Гарантами її виконання залишаються ООН та Туреччина. росія ж наприкінці жовтня заявила про вихід із «зернової угоди», але вже 2 листопада міноборони рф повідомило про «відновлення реалізації угоди».

26 листопада президент Володимир Зеленський оголосив про початок програми Grain from Ukraine («Зерно з України»). Її метою стане забезпечення зерном бідних країн Азії та Африки.