Україна наразі веде переговори про евакуацію 38 важкопоранених бійців з «Азовсталі» — Верещук

Україна наразі веде переговори з росією про евакуацію 38 важкопоранених (лежачих бійців) із заводу «Азовсталь» у Маріуполі. Після цього відбуватимуться перемовини про порятунок інших.

Про це повідомила міністерка реінтеграції Ірина Верещук.

«Працюємо покроково. Обміняємо 38 важких, потім будемо рухатись далі. Зараз немає перемовин про обмін 500 або 600 людей, про що повідомляють деякі ЗМІ», — написала міністерка.

Вона закликає політиків, журналістів та громадських діячів утриматись від публічних коментарів про переговори, оскільки це може дезінформувати суспільство та завадити переговорному процесу.

Напередодні Верещук заявила про пропозицію обміняти важкопоранених бійців з «Азовсталі» на полонених російських військовослужбовців за стандартними правилами. За її словами, переговори ще тривають і згоди від росії поки немає. Тоді кількість людей, яких хочуть урятувати, вона не назвала.

Виконувач обов'язків командира 36-ї окремої бригади морської піхоти Сергій Волинський 27 квітня розповідав, що на заводі понад 600 поранених військових.

Порятунок бійців з «Азовсталі»

Командування Національної гвардії України 10 травня заявило, що президент України та керівництво держави шукають можливості для евакуації мирних жителів з «Азовсталі» й застосування процедури «екстракшн» щодо поранених бійців, медиків та військових.

До всього, 12-го травня ватажок самопроголошеної «ДНР» Денис Пушилін відкинув можливість екстракції українських військових з «Азовсталі» та підтвердив, що російські війська продовжують спроби захоплення заводу.

Військовий експерт Олег Жданов пояснював, що процедура екстракції — це евакуація військових третьою країною. Водночас усе відбувається за домовленістю трьох сторін: України, росії та третьої країни, яка візьме на себе зобов’язання екстракції.

Ситуація на «Азовсталі»

4 травня російські війська прорвалися на територію «Азовсталі» — попри заяви росії, що завод вирішили взяти в облогу, а не штурмувати. Між українськими бійцями та окупантами тривають важкі бої.

У цей час Україна та росія за підтримки ООН домовилися про евакуацію цивільних, які ховались у бомбосховищах заводу. Евакуація розпочалася 1 травня, а 7 травня українська влада повідомила про те, що вдалося вивезти всіх жінок, дітей та літніх людей.

В «Азові» не можуть бути впевненими, що евакуювали всіх, оскільки немає спеціальної техніки, щоб розібрати завали. На території заводу є безліч загиблих серед цивільних та військових.

У Міноборони вважають, що наразі військова деблокада Маріуполя неможлива. Проте співкомандир полку ССО «Азов-Київ» Максим Жорін сказав нам, що зараз триває процес підготовки до військового розблокування «Азовсталі». Він наголошує, що це складна операція, яку неможливо провести одним етапом. Спершу потрібно звільнити проміжні міста, а потім — і сам Маріуполь.