«Або ризикуємо, або у прямому ефірі дивимося, як їх вбивають». Рідні захисників «Азовсталі» закликали врятувати бійців

Родичі військових, які продовжують чинити опір окупантам на заводі «Азовсталь» у Маріуполі, закликали допомогти врятувати бійців та організувати евакуацію за допомогою процедури екстракції.

Про це вони заявили на брифінгу у «Медіацентрі Україна — Укрінформ».

Родини захисників і лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв попросили президента Туреччини Реджепа Таїпа Ердогана стати посередником у звільненні заблокованих військових. Поіж захисників багато поранених, які залишилися без ліків та потребують термінової допомоги.

Дружина захисника «Азовсталі» Наталія Зарицька разом із сином закликала до дій. Її чоловік і батько дитини веде хроніку війни: щодня робить нотатки та надсилає їх дружині.

Дружина захисника Маріуполя Наталія Зарицька разом із сином, 12 травня 2022 року«Медіацентр Україна — Укрінформ»

«Ми знаємо, що відбувається на “Азовсталі”. Там сотні поранених, які перебувають без рук, без ніг та без знеболювального. Вони помирають від елементарних поранень. Але є і важкопоранені. Це агонія, біль та нелюдські умови. Обстріли ведуться з моря, повітря, землі. На сьогодні Маріуполь — це найбільша рана на тілі світу, це найбільша трагедія 21 століття», — говорила жінка.

17-го квітня в Наталії та її чоловіка було весілля на «Азовсталі». «Замість салютів мого чоловіка накрили забороненими у світі касетними снарядами. Я дуже прошу врятуйте людей з цих нестерпних умов. Будь ласка, звертаюся до кожного», — закликала дружина військового.

У Євгенія Сухарнікова на заблокованому заводі залишається син.

«Ми можемо сказати — це війна, вона завжди жорстка. Але те, що зараз там відбувається — це не війна, це бійня. Це порушення будь-яких конвенцій. Ми вимагаємо екстракції наших людей, бійців гарнізону з “Азовсталі” разом з пораненими та тілами полеглих побратимів», — закликав батько військового.

Сухарніков пояснив, що в разі екстракції бійців, поранених, а також тіла загиблих евакуйовуют до третьої країни на нейтральну територію, де вони перебувають до кінця бойових дій і більше не вступають у війну.

Батько звернувся до президента Туреччини з проханням направити цивільний флот без зброї для того, щоб забрати українців.

«Я звертаюся особисто до президента Ердогана з проханням як чоловік до чоловіка, як батько до батька. Допоможіть витягти звідти мого сина і його побратимів. У вас є певний досвід реалізації схожих операцій на Близькому Сході. Є ризики з тим, що може бути далі. Наших людей у процесі екстракції можуть знищити. Але у нас дуже великий вибір: або ми ризикуємо, або всім світом у прямому ефірі дивимося, як їх там вбивають», — наголосив Євгеній Сухарніков.

Порятунок бійців з «Азовсталі»

Командування Національної гвардії України 10 травня заявило, що президент України та керівництво держави шукають можливості для евакуації мирних жителів з «Азовсталі» та застосування процедури «екстракшн» щодо поранених бійців, медиків та військових.

Міністерка реінтеграції Ірина Верещук 11 травня запропонувала обміняти важкопоранених бійців з «Азовсталі» на полонених російських військовослужбовців за стандартними правилами. За її словами, перемовини ще тривають і згоди від росії поки немає. Виконувач обов'язків командира 36-ї окремої бригади морської піхоти Сергій Волинський 27 квітня розповідав, що на заводі понад 600 поранених військових.

До всього, 12-го травня ватажок самопроголошеної «ДНР» Денис Пушилні відкинув можливість екстракції українських військових з «Азовсталі» та підтвердив, що російські війська продовжують спроби захоплення заводу.

Військовий експерт Олег Жданов пояснював, що процедура екстракції — це евакуація військових третьою країною. Водночас все відбувається за домовленістю трьох сторін: України, росії та третьої країни, яка візьме на себе зобов’язання екстракції.

Автор: Денис Булавін