Україна не виконає на 100% всі вимоги для вступу в ЄС до жовтня, але деякі блоки закрити зможе — Стефанішина

Уже в жовтні Єврокомісія має надати звіт з оцінкою виконання Україною семи кроків на шляху до вступу в ЄС. В уряді прогнозують, що закрити всі сім блоків на 100% не вдасться, але Україна матиме «солідний бекграунд» по кожному з них.

Про це сказала віцепрем'єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольга Стефанішина під час конференції «Як виглядає шлях України до ЄС».

«Я точно можу сказати, що в жовтні ми не почуємо, що виконали всі сім рекомендацій на 100%, тому що ми говоримо про основоположні трансформації в державі, пов'язані з правами людини, із процесом деолігархізації [...] Це зміни, які впроваджуватимуть роками. Але точно до жовтня ми забезпечимо виконання всіх узгоджених законодавчих та інституційних кроків. І будемо сподіватися, що відкриємо двері для політичного рішення», — сказала Стефанішина.

Вона зазначила, що Україні «трохи важче, ніж іншим країнам, які йшли шляхом приєднання до ЄС». Але не через війну, а через те, що «ми рухаємося до ЄС, реформуючи сам ЄС».

«Ми постійно перебуваємо в переговорах, щоб 7 рекомендацій не збільшувалися. Тому що мірою реалізації антикорупційних заходів виникає потреба в додаткових заходах, реалізації цілої антикорупційної стратегії, багато інших завдань, але вони не мають бути частиною політичного процесу», — сказала Стефанішина.

Вона запевнила, що в України буде «солідний бекграунд» по кожному із семи блоків. А деякі з них, на думку Стефанішиної, можна буде закрити повністю. Зокрема, віцепрем'єр-міністерка запевнила, що у Верховній Раді буде остаточно ухвалений закон щодо електронного декларування.

«Не сумніваюся в наших парламентарях, ми маємо повністю скоординовану роботу по 7 політичних критеріях», — сказала вона.

Що передувало?

У червні Європейська комісія оголосила свою першу усну оцінку Україні як країні-кандидату в члени Євросоюзу. Рада ЄС вважає, що поки Україна виконала два кроки із семи, які запропонувала Єврокомісія.

У ЄС вважають, що Україна вже здійснила реформу судової системи зі створенням Вищої ради правосуддя та Вищої кваліфікаційної комісії суддів, «які вже працюють, із процесом відбору на основі заслуг». Також українська влада привела законодавство про ЗМІ в повну відповідність до європейської директиви.

Крім того, Україна досягла значного прогресу в реформі Конституційного Суду. Тут українська влада «виконала більш ніж половину потрібної роботи». Щодо інших чотирьох кроків, то Україна, за оцінкою ЄК, виконала поки менш як половину потрібної роботи. Ідеться про боротьбу з корупцією, боротьбу з відмиванням грошей.

Тоді Стефанішина зазначила, що Україна розраховувала на вищу оцінку від Єврокомісії. А втім, віцепрем’єр-міністерка вважає, що для Єврокомісії визнання менш ніж за рік після набуття статусу кандидата будь-якого прогресу є безпрецедентним.