Зеленський: Цьогоріч Україна має вийти на початок перемовин щодо вступу в ЄС

Президент України Володимир Зеленський висловив сподівання, що до кінця 2023 року Україна вийде на початок переговорів про членство в Європейському Союзі.

Про це він заявив у своєму вечірньому зверненні 24 липня.

Український президент розповів, що провів кілька політичних нарад, зокрема щодо євроінтеграції України.

«Цьогоріч ми маємо вийти на початок переговорів щодо членства. Україна до цього повністю готова», — наголосив Зеленський.

За його словами, держава виконує необхідні вимоги. Президент додав, що влада «робить усе можливе», щоб готовність Євросоюзу вступити в перемовини у 2023 році була «також повною».

Євроінтеграція України

23 червня 2022 року Європейська рада надала Україні статус кандидата в члени ЄС. Тепер для того, щоб розпочати переговори про вступ, Україна має виконати низку рекомендацій Єврокомісії.

Глава Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн наголошувала, що Україна має продовжити боротьбу з корупцією, призначити голову САП і директора НАБУ, знизити вплив олігархів на економічне та політичне життя, ухвалити законодавство щодо процедур відбору суддів, а також закон про ЗМІ, який увідповіднить українське законодавство з чинними стандартами ЄС.

Голова Верховної Ради Руслан Стефанчук у грудні відзвітував, що Верховна Рада вже виконала свою частину роботи й ухвалила всі необхідні законопроєкти для виконання рекомендацій Єврокомісії. А втім, деякі з ухвалених документів зазнали критики.

У березні прем'єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що Україна виконала всі сім рекомендацій ЄС, які необхідні для початку переговорів.

Також готовність України до початку перемовин періодично аналізують низка профільних аналітичних центрів та громадських організацій, серед яких фундація DEJURE та Центр протидії корупції. На початку травня вони оцінили підготовку Києва у 6,8 бала з 10. Дослідники зазначили, що єдиним проблемним критерієм залишається реформа Конституційного Суду. Вони кажуть, що схвалений закон не відповідає рекомендації Єврокомісії, а зареєстрований у квітні законопроєкт №9225 може ще збільшити ризик політичного контролю над цим судом.

Рада ЄС вважає, що станом на червень Україна на шляху до членства виконала дві умови із 7.