Україна отримає нову партію вакцини AstraZeneca 23 квітня. Її виготовили в Південній Кореї ㅡ Степанов

Нова партія вакцини проти коронавірусу від шведсько—британської фармкомпанії AstraZeneca надійде в Україну 23 квітня. Цей препарат виготовляли у Південній Кореї, у межах ініціативи COVAX.

Про це сказав міністр охорони здоров'я України Максим Степанов в етері телеканалу «Україна 24».

Партію вакцини мають доставити зранку до аеропорту «Жуляни». Її одразу ж розподілять по регіонах.

«Вона йде у нашу загальну програму вакцинації через кабінети щеплень, згідно з тими етапами вакцинації, які тривають: люди, які входять до груп ризику, люди старше 60 років. Окрім того, ми хочемо залишити певну частину для другого щеплення ㅡ тих, які в нас припадають на останні дні травня», ㅡ сказав Степанов.

Тож частину вакцин відкладуть для людей, які отримали перше щеплення вакциною CoviShield у лютому. За 90 днів по тому, тобто з 23 травня, вони мають отримати другий укол.

А так можна?

Так. Як пояснює Степанов, вакцина від AstraZeneca, яку Україна отримає 23 квітня, ㅡ це той самий препарат, просто виготовлений не на потужностях Індії, а у Південній Кореї.

«Ми її зареєстрували два дні тому відповідно до поданих документів. Але це один і той самий продукт, просто виробляється на різних майданчиках. Ці вакцини повністю взаємозамінні», — каже міністр.

Раніше в уряді пояснювали, що вакцина AstraZeneca виробництва Інституту сироватки крові Індії (Covishield) та вакцина, виготовлена південнокорейською компанією SK Bioscience (AstraZeneca-SKBio), є ідентичними за складом та технологіями виготовлення. Тому вони є взаємозамінними.

Водночас експерти попереджають, що вакцини різних типів або створені різними компаніями не є взаємозамінними. Тобто людей, які отримали першу дозу Вектор — це вірус, який не шкодить організму людини. Його завдання полягає в тому, щоб доставити в клітину ген хвороботворного вірусу, проти якого потрібно виробити імунітетвекторної вакцини AstraZeneca/Covishield, не можна щепити другою дозою вакцини іншого типу. Наприклад, Її головний компонент — молекула матричної РНК, у якій записана інформація про антиген — білок вірусу SARS-CoV-2, що є збудником COVID-19мРНК-вакциною від Pfizer-Biontech або Її головний компонент — нежиттєздатні вірусні частинки. Вони не можуть спричиняти хворобу, але викликають імунну реакціюінактивованою вакциною CoronaVac/Sinovac (її нещодавно отримала Україна). Наразі недостатньо даних про взаємозамінність цих препаратів, і вони можуть відрізнятися за технологіями виготовлення.

Вакцинація в Україні

Вакцинація проти коронавірусу триває у нас із 24 лютого. Наразі роблять щеплення медикам, військовим, правоохоронцям, літнім людям.

Вакцинують препаратом CoviShield (500 тисяч доз), що розроблений Oxford/AstraZeneca та виробляється на потужностях Serum Institute India. Поки що Індія призупинила експорт вакцини — за даними ЗМІ, через брак препарату в самій країні.

Також почали робити щеплення китайським препаратом CoronaVac (200 тисяч доз) та американським Pfizer (117 тисяч доз).

Крім того, Україна очікує на 367 тисяч доз вакцини AstraZeneca, яку виготовляють у Південній Кореї. А також уряд домовився про постачання 10 млн доз Pfizer у межах прямого контакту з виробником.