Гід вакцинами проти COVID-19: які переваги та недоліки кожної

Сертифікований фельдшер готує дози вакцини Pfizer/BioNTech проти COVID-19 у вакцинаційному центрі Університету Невади, Лас-Вегас, 22 січня 2021 року
Сертифікований фельдшер готує дози вакцини Pfizer/BioNTech проти COVID-19 у вакцинаційному центрі Університету Невади, Лас-Вегас, 22 січня 2021 рокуAP/John Locher

За даними ВООЗ, сьогодні у світі на різних етапах розробки перебувають понад 200 вакцин проти COVID-19, з яких щонайменше 60 досягли етапу клінічних досліджень. У різних країнах застосовуються принаймні 7 різних вакцин, розроблені на трьох технологічних платформах.

В Україні наразі зареєстровані три вакцини проти COVID-19: Covishield AstraZeneca, вакцина від Pfizer та CoronaVac.

hromadske розповідає головне, що треба знати про ті вакцини, які вже застосовуються у світі та в Україні.

Медсестра вводить вакцину Pfizer/BioNTech проти COVID-19 жительці будинку для літніх людей Icaria в Барселоні, Іспанія, 2 лютого 2021 рокуAP/Emilio Morenatti

Вакцина від Pfizer та BioNTech

Офіційна назва: Тозінамеран, або BNT162b2.

Розробник: німецька біотехнологічна компанія BioNTech разом з американським фармацевтичним гігантом Pfizer.

Принцип дії. В основу вакцини покладена технологія, яка розробляється вже впродовж кількох десятиліть, але ніколи раніше не застосовувалася в жодній схваленій вакцині. Її головний компонент — молекула матричної РНК, у якій записана інформація про антиген — білок вірусу SARS-CoV-2, що є збудником COVID-19. Коли ця молекула потрапляє всередину людської клітини, синтезується білок, а наш організм виробляє на нього імунну відповідь. Такі вакцини називають РНК-вакцинами.

Саме із застосуванням цієї нової технології пов'язаний один із головних недоліків вакцини: на відміну від більшості інших, створених за старішими технологіями, її потрібно зберігати за температури -70°C. Очевидно, що для цього потрібне спеціальне устаткування.

Як і кому вводять. Сьогодні вакцину можуть використовувати люди віком від 16 років, а випробування з учасниками молодшого віку тривають.

Для вакцинації потрібно ввести дві дози з інтервалом у три тижні.

Ефективність. За даними виробника, ефективність вакцини після першої дози становить 95%. Це хороший показник, якщо порівняти з іншими вакцинами від різних захворювань. Як і більшість інших типів вакцин, вона не може стати причиною захворювання, від якого захищає (у цьому разі COVID-19) навіть теоретично. Адже не містить вірусних часток, і вони не використовуються в процесі виробництва вакцини. Крім того, вона навіть теоретично не може вплинути на геном людини.

Можливі побічні ефекти. До клінічних випробувань не залучалися люди, у яких раніше спостерігалася сильна алергічна реакція на інші вакцини. Під час клінічних досліджень вакцини від Pfizer/BioNTech випадків такої реакції не було, але під час застосування за межами кліндосліджень вони спостерігалися. Виробник вивчає всі такі випадки й наголошує на тому, що в місцях вакцинації повинні бути всі умови для того, аби надати невідкладну допомогу, якщо вона знадобиться (це саме правило стосується й інших вакцин).

Вакцина не проходила дослідження на вагітних, тому немає достатньої інформації про те, чи буде вона безпечною для майбутньої матері та її дитини. Але найближчим часом виробник хоче розпочати таке дослідження.

Які країни використовують. Це найперша вакцина, яку почали застосовувати у США в межах так званого дозволу на екстрене використання (Emergency Use Authorization, EUA). Вона також схвалена в ЄС, Великобританії та низці інших країн. Загалом у 2021 році Pfizer може виготовити 2 мільярди доз вакцини.

Чи з’явиться в Україні. Раніше головний санітарний лікар України Віктор Ляшко заявив, що вже в лютому цього року Україна отримає 117 тисяч доз вакцини від Pfizer/BioNTech. Вони будуть розподілені між працівниками лікарень, де надають допомогу пацієнтам із COVID-19.

Чоловік отримує вакцину Moderna проти COVID-19 у вакцинаційному центрі в Шилтіггеймі, східна Франція, 28 січня 2021 рокуAP/Jean-Francois Badias

Вакцина від компанії Moderna

Офіційна назва: mRNA-1273.

Розробник: американська компанія Moderna.

Принцип дії. Також РНК-вакцина, і загалом схожа на вакцину від Pfizer/BioNTech.

Як і кому вводять. Вона призначена для людей віком від 18 років.

Препарат вводиться внутрішньом’язово двічі з інтервалом в один місяць.

Ефективність. Її ефективність після першої дози становить 92%.

Можливі побічні ефекти. Протипоказана тим, у кого була сильна алергічна реакція на першу дозу, або є така реакція на будь-який із компонентів вакцини. Крім молекули м-РНК, до її складу входять ліпіди, поліетиленгліколь, ацетат натрію та деякі інші допоміжні речовини. Вагітні мають проконсультуватися зі своїм лікарем, якщо вони розглядають можливість зробити щеплення від COVID-19.

Виробник зазначає, що після вакцинації в пацієнтів може виникнути низка побічних реакцій, як-от біль у місці ін’єкції, набряк і почервоніння, утома, головний біль, озноб і біль у суглобах.

Існує також імовірність, що протягом однієї години після ін’єкції в людини може виникнути сильна алергічна реакція, яка проявляється як ускладнене дихання, сильне серцебиття та набряк обличчя й горла. У такому разі необхідно звернутися по невідкладну медичну допомогу. А втім, такі застереження стосуються й інших вакцин, незалежно від того, яка технологія покладена в їхню основу та від якої хвороби вони захищають.

Які країни використовують. Вакцину від Moderna поки що теж не схвалив американський регулятор FDA (Food and Drug Administration). Але у США вона застосовується в межах дозволу на екстрене використання (EUA). Крім того, її використання дозволили в ЄС, Великій Британії та Канаді.

Чи з’явиться в Україні. Як раніше заявив Максим Степанов, Moderna була серед тих виробників, з якими Україна вела переговори про закупівлю вакцини. Але наразі немає достовірної інформації, що вона буде доступна нашим громадянам.

Непальська медична працівниця інструктує колегу щодо введення вакцини AstraZeneca проти COVID-19 у навчальній лікарні в Катманду, Непал, 27 січня 2021 рокуAP/Niranjan Shrestha

Вакцина від AstraZeneca

Офіційна назва: AZD1222 (інші торгівельні марки: CoviShield та AstraZeneca-SKBio).

Розробник: шведсько-британська компанія AstraZeneca спільно з дослідниками з Оксфордського університету.

Принцип дії. На відміну від РНК-вакцин, розроблених Pfizer/BioNTech та Moderna, це так звана векторна вакцина. «Вектор» — це вірус, який не шкодить організму людини. Його завдання полягає в тому, щоб доставити в клітину ген хвороботворного вірусу, проти якого потрібно виробити імунітет.

У вакцині від AstraZeneca як вектор використовується вірус мавпячого аденовірусу, який жодної загрози для людського організму не становить. Він доставляє в клітини ген, де закодований білок так званого шипа SARS-CoV-2. Клітина синтезує цей білок, і організм людини виробляє імунну відповідь.

Одна з переваг препарату від AstraZeneca перед РНК-вакцинами, які вже використовуються, полягає в тому, що вона може зберігатися тривалий час при температурі 2-8°C.

Як і кому вводять. Попри те, що в деяких країнах вакцина використовується, її не рекомендують людям після 55 років. Це пов’язано з тим, що немає достатньо даних щодо ефективності вакцини для цієї вікової групи.

Препарат вводиться внутрішньом’язово двічі з інтервалом в один місяць.

Ефективність. Наприкінці листопада минулого року AstraZeneca повідомила про позитивні результати третьої фази клінічних досліджень AZD1222. У Бразилії та Великій Британії в ній загалом взяли участь понад 23 тисячі людей. Вакцину випробовували за різними схемами, тому й середня ефективність її була різною. Найкращий результат — 90% — виявили в тій групі, де спочатку учасники отримували пів дози, а через місяць — повну. Якщо ж з інтервалом у місяць давати дві повні дози, то ефективність вакцини становить лише 62%.

Тут треба згадати, що рік тому американський регулятор FDA установив планку ефективності для майбутніх вакцин на рівні 50%.

А на початку лютого цього року AstraZeneca повідомила нові результати аналізу клінічних випробувань своєї вакцини. Уже після першої дози ефективність препарату становить 76%, а після другої, зробленої не менше ніж за три місяці — 82%.

Можливі побічні ефекти. Виробник стверджує, що під час випробування жодного випадку серйозної побічної реакції не сталося. Водночас низка європейських країн станом на середину березня призупинила щеплення цією вакциною. Вони занепокоєні можливими побічними ефектами, зокрема, утворенням тромбів. У самого виробника наполягають, що випадки тромбозу, які спостерігалися в деяких людей після щеплення, ніяк не пов’язані з ним. Те саме стверджує й ВООЗ.

В Україна найбільш частими побічними ефектами від цієї вакцини є біль у місці ін’єкції, невелике підвищення температури та слабкість. Серйозних побічних ефектів не зареєстровано.

Які країни використовують. Вакцину дозволили застосовувати у Великій Британії та ЄС. Крім того, використання вакцини схвалили в Бразилії, Індії та декількох інших країнах Латинської Америки й Азії.

Компанія заявила, що цьогоріч може виробити до 3 мільярдів доз вакцини.

Чи з’явиться в Україні. В Україні цю вакцину використовують під маркою CoviShield - це та ж сама вакцина, виготовлена за ліцензією в Індії.

Доктор Естефанія Зеврня отримує укол російської вакцини Sputnik V проти COVID-19 у лікарні доктора Педро Фіоріто в Авелланеді, Аргентина, 29 грудня 2020 рокуAP/Natacha Pisarenko

«Спутник V»

Офіційна назва: Гам-КОВІД-Вак.

Розробник: російський дослідний центр епідеміології та мікробіології ім. Н. Ф. Гамалії.

Принцип дії. Схожий на вакцину від AstraZeneca. Але як «вектор» тут використовується інший вид аденовірусу — не мавпячий, а людський.

Як і кому вводять. Дорослим із 18-річного віку. Препарат вводять внутрішньом'язово, двічі, з інтервалом у три тижні. З обережністю вакцину призначають людям із хронічними захворюваннями печінки та нирок і деякими іншими хворобами.

Ефективність. Навколо ефективності російської вакцини точиться багато суперечок. У Росії її зареєстрували ще в серпні минулого року, за кілька місяців до того, як у США почали застосовувати вакцини від Pfizer/BioNTech та Moderna. І щодо результатів її клінічних випробувань у професійних колах було чимало запитань.

Але 2 лютого цього року престижний науковий журнал The Lancet надрукував результати третьої фази клінічних досліджень «Спутника V». Випробування на 20 тисячах добровольців показало, що її ефективність становить майже 92%. Це приблизно на рівні ефективності вакцини від Pfizer/BioNTech та Moderna.

Хоча невелика частина учасників, які отримали справжню вакцину під час кліндосліджень, захворіли на COVID-19, жоден із них — у важкій формі.

Вакцина також показала свою ефективність для людей віком від 60 років. Але її не випробовували на неповнолітніх, вагітних та жінках, що вигодовують груддю, тому як діє вакцина на ці групи, наразі невідомо.

Можливі побічні ефекти. Водночас якихось загрозливих для життя реакцій, пов’язаних із вакциною, не спостерігалося.

Які країни використовують. За даними російських джерел, «Спутник V» уже зареєстрований у понад 40 країнах світу і в деяких з них уже застосовується. Інтерес до російської вакцини проявляють навіть деякі країни-члені ЄС.

Чи з’явиться в Україні. Важливу роль в історії з російською вакциною грає політичний фактор. Для Росії дуже важливо виграти перегони за вакциною і використовувати її для впливу на інші країни. В Україні, наприклад, питання закупівлі російського препарату активно порушували саме промосковські політики.

У своєму недавньому виступі президент Володимир Зеленський виключив можливість, що Україна буде закуповувати російський препарат «Спутник V». За його словами, «немає жодної інформації, що цей препарат ефективний», а «громадяни України — не кролики, щоб на них експериментувати».

Лікар робить ін'єкцію в лікарні університету Святого Георгія в Лондоні під час третьої фаза випробувань вакцини проти коронавірусу Novavax, 7 жовтня 2020 рокуAP/Alastair Grant

Вакцина від Novavax

Офіційна назва: NVX-CoV2373.

Розробник: американська компанія Novavax.

Принцип дії. Ключовим компонентом вакцини є так званий спайк-протеїн із поверхні коронавірусу, який вирощують у клітинах комах. Це означає, що вона не може викликати в людини COVID-19 — захворювання, від якого препарат захищає. Крім того, тут використовується ад'ювант — спеціальна речовина, що підсилює імунну відповідь і стимулює вироблення високого рівня антитіл. Зберігається така вакцина за температури 2-8°C, що вигідно відрізняє її від РНК-вакцин.

Як і кому вводять. Цю вакцину не випробовували на дітях, тому наразі вона для них не призначена. Вводиться внутрішньом’язово, двома дозами.

Ефективність. Наприкінці січня Novavax оголосила результати третьої фази клінічних досліджень, проведених у Великій Британії. Вони показали, що ефективність вакцини становить 89,3%. Це не набагато нижче, ніж у конкурентів із Pfizer та Moderna, але виробник наголошує, що вакцина показала хорошу ефективність проти так званого британського штаму вірусу, а також проти південноафриканського (в ПАР ця вакцина зараз перебуває на більш ранніх етапах випробування).

Так само як і в конкурентів, вакцина не досліджувалася на людях, молодших за 18 років. Зате понад чверть учасників дослідження були старшими за 65 років.

Можливі побічні ефекти. Побічні ефекти під час кліндосліджень вакцини траплялися нечасто й були рівномірно розподілені між плацебо-групою і тими, хто отримав справжню вакцину.

Які країни використовують. Канада має намір виробляти та використовувати для щеплення своїх громадян саме вакцину від Novavax.

Чи з’явиться в Україні. За словами міністра охорони здоров’я Максима Степанова, Україна цього року очікує 15 мільйонів доз вакцини Novavax. Початок поставок запланований на липень.

Літня жінка отримує укол китайської вакцини Sinovac у межах пріоритетної програми вакцинації проти COVID-19 для людей похилого віку в центрі щеплення в Ріо-де-Жанейро, Бразилія, 1 лютого 2021 рокуAP/Silvia Izquierdo

CoronaVac

Офіційна назва: CoronaVac.

Розробник: китайська компанія Sinovac Biotech.

Принцип дії. Це інактивована вакцина, тобто її головний компонент — нежиттєздатні вірусні частинки. Вони не можуть спричиняти хворобу, але викликають імунну реакцію. Це стара, випробувана технологія, яка використовується для виробництва багатьох інших вакцин. На відміну від РНК-вакцин, вона може зберігатися за температури 2-8°C, як і деякі інші її конкуренти.

Як і кому вводять. Внутрішньом’язово двома дозами.

Ефективність. Китай іще влітку дозволив використовувати цю вакцину для людей із груп ризику. Наразі доступні попередні дані третьої фази клінічних досліджень із різних країн, і вони помітно відрізняються. Зокрема, у Туреччині її ефективність була на рівні 91%, а в Індонезії — 65%. У Бразилії вона виявилася лише трохи вищою за 50%. Такий низький показник і помітна розбіжність результатів у різних країнах викликали чимало критики та сумнівів у її надійності.

Можливі побічні ефекти. Дослідження в Індонезії не виявили серйозних побічних ефектів. Найгірше, що спостерігалося — лихоманка, яка минала за кілька днів.

Які країни використовують. Її дозволили або хочуть використовувати такі країни, як Болівія, Чилі, Філіппіни, Сінгапур, Туреччина, Таїланд та деякі інші.

Чи з’явиться в Україні. Український уряд підписав контракт на закупівлю 1,9 мільйона доз. В середині березня вакцину схвалив МОЗ України і вона стала третьою дозволеною в Україні вакциною проти COVID-19.

Лаборантка працює під час дослідження COVID-19 у дочірній компанії Johnson & Johnson Janssen Pharmaceutical у Беерсі, Бельгія, 17 червня 2020 рокуAP/Virginia Mayo

Вакцина від Johnson & Johnson

Офіційна назва: Ad26.COV2.S.

Розробник: американська компанія Johnson & Johnson.

Принцип дії. Ще одна векторна вакцина на зразок тих, які розроблені AstraZeneca та Центром Гамалії. Серед її переваг — можливість зберігання у звичайному холодильнику, як це можна робити з іншими вакцинами, зробленими за класичними технологіями.

Як і кому вводять. Вводиться внутрішньом’язово один раз.

Ефективність. Наприкінці січня цього року виробник повідомив, що, за результатами досліджень, її ефективність становить 66%, але з імовірністю 85% вона убезпечує від важкої форми захворювання.

Можливі побічні ефекти. Під час клінічних досліджень не було виявлено серйозних побічних ефектів.

Які країни використовують. Вакцина схвалена в ЄС та США. Для екстреного застосування її також схвалила ВООЗ.

Чи з’явиться в Україні. Україна може отримати вакцину від Johnson & Johnson у межах програми COVAX.