Україна підписала з Туреччиною та ООН угоду про експорт зерна. Що вона передбачає?

Україна з Туреччиною та ООН 22 липня підписала угоду про безпечне вивезення зерна через Чорне море.

Про це йдеться у трансляції церемонії.

Від України документ підписав міністр інфраструктури Олександр Кубраков.

Радник керівника Офісу президента Михайло Подоляк наголошував, що Україна не підписує жодних документів із росією.

«Ми підписуємо договір з Туреччиною та ООН і беремо на себе зобов'язання перед ними. росія підписує дзеркальний договір з Туреччиною та ООН», — написав він. Від росії угоду з Туреччиною та ООН підписав міністр оборони сергій шойгу.

Угода не передбачатиме супровід транспорту російськими кораблями та присутності російських представників в українських портах. «У разі провокацій — негайна військова відповідь», — зазначив Подоляк. Додає, що за потреби усі перевірки транспортних кораблів здійснюватимуться спільними групами у водах Туреччини.

Про що домовились?

Домовленості передбачають розблокування трьох українських портів: «Одеса», «Чорноморськ» і «Південний» для вивезення зерна та продовольства. Контроль за портами залишається за українською стороною. У портах перебуватимуть лише судна, які забезпечують експорт зерна та пов'язаних із ним продовольства та добрив, повідомляє міністр інфраструктури Кубраков.

Угода діятиме протягом 120 днів із дня підписання і може бути продовжена на такий самий період, якщо одна зі сторін не повідомить про намір припинити його дію.

Крім того, під егідою ООН буде створений Спільний координаційний центр, до складу якого мають увійти представники Туреччини, України, ООН та росії. Сторони гарантують безпечне пересування суден, які перевозитимуть зерно та харчові продукти з українських портів.

Також у Туреччині створять Інспекційні групи з представників усіх сторін, які будуть перевіряти вантажі й персонал, які прямують до українських портів або виходять з них. Інспекція буде проходити винятково в гаванях, на вході та виході Турецької протоки.

«Спільна інспекція убезпечить наші порти від входу “троянських конів” під виглядом цивільних суден», — зазначив Кубраков.

Документ не передбачає послаблення санкцій щодо росії і не впливає на дії ЗСУ на фронті.

«Це можливість для аграріїв вивезти цьогорічний врожай і мати кошти для підготовки до наступної посівної. Окрім цього, це майже мільярд доларів валютного виторгу щомісяця, які підуть на підтримку економіки та Збройних сил України»,пояснює важливість рішення заступник міністра Мустафа Найєм.

Радник керівника ОП Михайло Подоляк нам у коментарі зазначив, що Спільний координаційний центр буде видавати конкретним кораблям дозволи на прохід у конкретний час затвердженим графіком.

«Окремо хочу наголосити, що все, що відбуватиметься в територіальних водах України — буде відбуватися саме на наших умовах і за нашими правилами. Будь-яке несанкціоноване наближення російської техніки до суден в межах цього процесу отримає негайну військову відповідь з боку України», — наголосив Подоляк.

Що передувало?

13 липня у Стамбулі відбулася чотиристороння зустріч щодо розблокування експорту українського зерна. Тоді делегації з України, росії, ООН і Туреччини домовилися про створення координаційного центру в Стамбулі. Президент Зеленський заявляв, що українська делегація доповіла йому про певний прогрес у переговорах щодо експорту зерна.

The Wall Street Journal після цієї зустрічі писало, що зерно можна буде відправляти з трьох українських портів у супроводі українських кораблів. Для перевезення зерна має гарантуватися припинення вогню. Також частково маршрут мають розмінувати.

Військово-морські сили Туреччини мають перевіряти порожні кораблі, які прибуватимуть до українських портів. Так хочуть усунути занепокоєння росії щодо того, що ці судна нібито можуть використовувати для перевезення західної зброї.