Туреччина озвучила результати чотиристоронньої зустрічі щодо експорту зерна

Делегації з України, росії, ООН і Туреччини під час зустрічі щодо експорту українського зерна домовилися про створення координаційного центру в Стамбулі. Також сторони вирішили провести ще одну зустріч наступного тижня.

Про це розповів міністр оборони Туреччини Хулусі Акар.

Міністр каже, що під час переговорів у Стамбулі сторони вивчили всі деталі щодо безпечного пересування завантажених зерном кораблів. Делегації досягли домовленостей щодо базових технічних питань, серед яких — створення координаційного центру в Стамбулі. У цьому центрі будуть представники всіх сторін.

Сторони також домовилися про спільний контроль у пунктах виходу та прибуття з порту, а також про забезпечення безпеки судноплавства на маршрутах пересадки. Під час повторної зустрічі наступного тижня делегації планують ще раз розглянути всі деталі та підписати відповідну домовленість.

Доповнено о 22:35. Президент України Володимир Зеленський каже, що українська делегація доповіла йому про певний прогрес у переговорах щодо експорту зерна.

А генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш заявив, що під час перемовин у Стамбулі зробили «великий крок уперед» для забезпечення експорту українських продуктів харчування через Чорне море. «Я вітаю відданість усіх тих, хто працює над досягненням угоди для всього людства», — вважає Гуттеріш.

Нагадаємо, перед зустріччю в Стамбулі в МЗС України нам розповідали, що ключовим елементом своєї позиції Україна вважає безпеку та виступає за те, щоб питання розблокування українського зерна вирішувалось під егідою ООН. Тож міністерство подякувало генсеку ООН Антоніу Гутеррішу за активний пошук рішення, яке гарантуватиме безпеку південних регіонів.

«Зерновий коридор» і розблокування портів

В МЗС України наголошують, що для безпечного розблокування українських портів необхідна міжнародна місія військово-морського флоту. Також стоїть питання щодо того, чи зможе вона відкривати вогонь, якщо рф вдасться до провокацій.

Туреччина, яка веде переговори з росією про розблокування українських портів, заявляла, що розглядають різні шляхи, якими українське зерно можна постачати світу — зокрема обговорюється механізм так званого зернового коридору за участі ООН, України, росії та Туреччини.

Турецька газета Milliyet писала, що на чотиристоронній зустрічі мають узгодити механізм роботи коридору. Імовірно, через протоки Босфор і Дарданелли в найближчі 6-8 місяців на світові ринки поставлять 35-40 млн тонн українського зерна — насамперед очікується вихід торгових суден, які стоять у порту Одеси. У Туреччині заявляли, що в разі узгодження коридору він зможе запрацювати за 3-4 тижні.

Міністр закордонних справ Туреччини Мевлют Чавушоглу також повідомляв, що безпечний маршрут можна прокласти зонами, де немає мінного забруднення, тому необхідності розмінування чорноморського узбережжя для початку експорту немає.