Україна просить міжнародних партнерів гарантувати безпеку судноплавства в Чорному морі
Міністерство закордонних справ України просить міжнародну спільноту вжити заходів, аби гарантувати безпечне судноплавство в Чорному морі після погроз росії та виходу із «зернової угоди».
Про це йдеться в заяві МЗС.
«МЗС України рішуче засуджує російські погрози застосування сили проти цивільних суден незалежно від їхнього прапору. російські заяви є наступом на свободу мореплавства в усьому світі», — підкреслило українське відомство.
В МЗС наголосили, що наміри росії розглядати іноземні судна як воєнні цілі грубо порушують її зобов’язання за міжнародним правом. Заява рф не має жодної законної воєнної мети, натомість вона спрямована на залякування нейтральних держав, додала українська сторона.
Такі дії «є нічим іншим, як спробами росії усунути конкурента з ринку, свідомо підвищити світові ціни на продовольство та збагатитися за рахунок страждань мільйонів людей у всьому світі», — вважають в МЗС України.
Україна закликала партнерів всесторонньо підтримати ініціативу про створення гуманітарного морського коридору в Чорному морі, який дозволить відновити життєво важливі маршрути постачання продовольства до регіонів, що цього найбільше потребують.
«Закликаємо міжнародне співтовариство засудити дії росії та вжити відповідних заходів задля гарантування безпеки судноплавства в Чорному морі як гарантії продовольчої безпеки у світі», — резюмувало МЗС.
Що передувало?
17 липня росія офіційно виступила проти продовження «зернової угоди», про це російська сторона вже повідомила представників інших сторін Спільного координаційного центру. У МЗС росії поскаржилися, що жодну з вимог росії не було виконано.
Президент Володимир Зеленський повідомив, що власники кораблів готові продовжувати постачання без росії. Пізніше він надіслав листи турецькому лідерові Реджепу Таїпу Ердогану та генсеку ООН із пропозицією продовжити роботу «зернової угоди» або її аналога в тристоронньому форматі.
Генсек ООН Гутерреш також написав лист президентові рф володимиру путіну, у якому закликав не скасовувати міжнародну ініціативу.
Президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн назвала рішення росії цинічним і наголосила, що ЄС продовжить через «Шляхи солідарності» вивозити агропродовольчу продукцію з України на світові ринки.
Міноборони росії заявило, що у зв'язку з припиненням «зернової ініціативи» окупанти з 20 липня будуть розглядати всі судна, що прямують у акваторії Чорного моря до українських портів, як «потенційні перевізники вантажів військового призначення».
Українське Міноборони дало дзеркальну відповідь: заявило, що всі судна, які рухаються до морських портів рф та тимчасово окупованих українських портів, розглядатимуться як перевізники воєнних вантажів «із усіма відповідними ризиками».