Кулеба закликав ЄС терміново розширити всі наявні шляхи для експорту українського зерна

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба на засіданні Ради міністрів закордонних справ ЄС у режимі відеоконференції
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба на засіданні Ради міністрів закордонних справ ЄС у режимі відеоконференціїМіністерство закордонних справ

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба на засіданні Ради міністрів закордонних справ Європейського Союзу закликав максимально сприяти спрощенню продовольчого експорту з України, зокрема збільшити пропускну спроможність альтернативних транспортних коридорів «Шляхи солідарності».

Про це йдеться на сайті МЗС.

Міністр переконаний, що ракетними ударами по українських портах та іншій інфраструктурі, залученій до «зернової угоди», рф «намагається усунути Україну з ринку як конкурента».

«Мета росії полягає не лише в завданні шкоди Україні, але й у збагаченні внаслідок зростання цін на продовольство», — наголосив очільник відомства.

Так, росія збільшить власну пропозицію зернових на світовому ринку, що допоможе фінансувати російський військовий сектор.

Кулеба закликав держави ЄС позбавити росію впливу на український морський експорт. За його словами, «ідеальним сценарієм» буде повне припинення російської морської блокади портів України. Як зазначив очільник МЗС, це буде можливо, коли Сили оборони отримають перші ескадрильї винищувачів F-16, які зможуть патрулювати небо та морські шляхи.

Він також нагадав, що Україна запропонувала ООН і Туреччині продовжити роботу зернового коридору у тристоронньому форматі й наразі очікує відповіді. Міністр закликав Євросоюз підтримати цей запит.

Кулеба наголосив, що всі альтернативні шляхи експорту українського зерна мають зараз працювати на повну потужність і розширюватися. Зокрема, Україна пропонує спільно розвивати Дунайський кластер, а також Адріатичний та Балтійський транспортні коридори.

Що передувало?

17 липня росія офіційно виступила проти продовження «зернової угоди», про це російська сторона вже повідомила представників інших сторін Спільного координаційного центру.

У МЗС росії заявили, що попри заявлені гуманітарні цілі вивезення українського продовольства «було практично відразу переведене на суто комерційну основу».

Там також поскаржилися, що жодну з вимог росії не було виконано. Йдеться про підключення підсанкційного «Россільгоспбанку» до міжнародної платіжної системи SWIFT, дозвіл на ввезення до росії запчастин і обладнання для виробництва сільгосппродукції та добрив, «розмороження» закордонних рахунків російських компаній, розблокування транспортної логістики та страхування та реанімацію аміакопроводу Тольятті — Одеса.

Президент Володимир Зеленський повідомив, що власники кораблів готові продовжувати постачання без росії. Пізніше він надіслав листи турецькому лідерові Реджепу Таїпу Ердогану та генсеку ООН із пропозицією продовжити роботу «зернової угоди» або її аналога в тристоронньому форматі.

Генсек ООН Гутерреш також написав лист президентові рф володимиру путіну, в якому закликав не скасовувати міжнародну ініціативу.

Президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн назвала рішення росії цинічним і наголосила, що ЄС продовжить через «Шляхи солідарності» вивозити агропродовольчу продукцію з України на світові ринки.

Про «зернову угоду»

Чорноморську зернову ініціативу, яка передбачає вивезення зерна з трьох українських портів — «Чорноморська», «Одеси» та «Південного», — уклали 22 липня 2022 року в Стамбулі за участю України, рф, Туреччини та ООН на 120 днів. Між собою Україна та росія угоди не підписували — лише паралельні домовленості з партнерами.

Дію угоди продовжували кілька разів, попри погрози росії її зупинити. А втім, росіяни ще з листопада 2022 року під різними приводами саботували й затягували час проведення інспекцій у межах «зернової ініціативи». 4 липня МЗС росії заявило, що «немає підстав» для чергового продовження угоди, яка закінчилася 17 липня.