Україна розглядатиме як потенційні цілі всі судна, які прямують до російських або окупованих портів
Міністерство оборони України дало дзеркальну відповідь на погрози росії: заявило, що всі судна, які рухаються до морських портів рф та тимчасово окупованих українських портів, розглядатимуться як перевізники воєнних вантажів «із усіма відповідними ризиками».
Про це йдеться в заяві Міноборони.
Українське оборонне відомство попередило, що з 00:00 21 липня «всі судна, що прямують в акваторії Чорного моря в напрямку морських портів рф та українських морських портів, що перебувають на тимчасово окупованій росією території України, можуть розглядатися Україною, як такі, що перевозять вантажі воєнного призначення з усіма відповідними ризиками».
«Доля крейсеру "москва" доводить, що Сили оборони України мають необхідні засоби для відсічі російської агресії на морі», — наголошується в заяві.
Крім того, Міноборони попередило, що судноплавство в районах Північно-східної частини Чорного моря та Керч-Єнікальською протокою України заборонене як небезпечне, із 5:00 20 липня. Відповідну навігаційну інформацію для мореплавців уже оприлюднили.
Так українське міністерство відреагувало на вчорашні погрози росії атакувати кораблі, які прибуватимуть у порти України.
Міноборони України наголосило, що росія відкрито погрожує цивільним суднам, які перевозять харчові продукти з українських портів, чим навмисно створює військову загрозу на торговельних маршрутах.
«кремль перетворив Чорне море на зону небезпеки, в першу чергу, для російських суден та суден, що прямують в акваторії Чорного моря в напрямку морських портів рф та українських морських портів, що перебувають на тимчасово окупованій росією території України. Відповідальність за всі ризики повністю лягає на російське керівництво», — резюмувало відомство.
Що передувало?
17 липня росія офіційно виступила проти продовження «зернової угоди», про це російська сторона вже повідомила представників інших сторін Спільного координаційного центру.
У МЗС росії поскаржилися, що жодну з вимог росії не було виконано. Ідеться про підключення підсанкційного «Россільгоспбанку» до міжнародної платіжної системи SWIFT, дозвіл на ввезення до росії запчастин і обладнання для виробництва сільгосппродукції та добрив, «розмороження» закордонних рахунків російських компаній, розблокування транспортної логістики та страхування та реанімацію аміакопроводу Тольятті — Одеса.
Президент Володимир Зеленський повідомив, що власники кораблів готові продовжувати постачання без росії. Пізніше він надіслав листи турецькому лідерові Реджепу Таїпу Ердогану та генсеку ООН із пропозицією продовжити роботу «зернової угоди» або її аналога в тристоронньому форматі.
Генсек ООН Гутерреш також написав лист президентові рф володимиру путіну, у якому закликав не скасовувати міжнародну ініціативу.
Президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн назвала рішення росії цинічним і наголосила, що ЄС продовжить через «Шляхи солідарності» вивозити агропродовольчу продукцію з України на світові ринки.