Україна розраховувала на вищу оцінку від Єврокомісії щодо прогресу на шляху до членства в ЄС — Стефанішина
Україна розраховувала на вищу проміжну оцінку від Європейської комісії щодо прогресу на шляху до вступу в Європейський Союз. Зокрема, у блоці антикорупційних заходів.
Про це розповіла віцепрем’єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина в етері телемаратону.
«Ми розраховували, що блок заходів, пов’язаних із боротьбою з корупцією, буде оцінено більш глибоко. Ми також розраховували, що встигнемо повністю ухвалити законодавство про запуск реформи Конституційного Суду, а його ухвалено лише в першому читанні», — пояснила Стефанішина.
А втім, віцепрем’єр-міністерка вважає, що для Єврокомісії визнання менш ніж за рік після набуття статусу кандидата будь-якого прогресу є безпрецедентним.
«Країни здебільшого роками працюють над реалізацією блоків таких рекомендацій», — зазначила вона.
Що передувало?
Європейська комісія 22 червня оголосила свою першу усну оцінку Україні як країні-кандидату в члени Євросоюзу.
Рада ЄС вважає, що на сьогодні Україна вже виконала два кроки із семи, які запропонувала Єврокомісія.
Єврокомісар із питань розширення Олівер Варгеї зазначив, що Україна вже здійснила реформу судової системи зі створенням Вищої ради правосуддя та Вищої кваліфікаційної комісії суддів, «які вже працюють, із процесом відбору на основі заслуг».
Також, за словами Варгеї, українська влада привела законодавство про ЗМІ у повну відповідність до європейської директиви.
Крім того, Україна досягла значного прогресу в реформі Конституційного Суду. Тут українська влада «виконала більш ніж половину потрібної роботи», додав єврокомісар.
Щодо інших чотирьох кроків, то Україна виконала поки менш як половину потрібної роботи. Ідеться про боротьбу з корупцією, боротьбу з відмиванням грошей, деолігархізацію і захист прав нацменшин.
Чому це важливо?
Це перша усна оцінка України як кандидата у члени Євросоюзу.
У травні під час брифінгу в Києві очільниця Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн зазначала, що, крім усної оцінки, буде й письмова. Її обіцяють оприлюднити вже в жовтні.
Видання Reuters, яке дізналося про усну оцінку першим ще до її оприлюднення, зазначило, що вона зосереджена на позитивних моментах. Але йдеться «не про прикрашання реальності, а про визнання прогресу».
Окрім більшої боротьби з корупцією, ЄС також вимагає від України реформи Конституційного Суду та правоохоронних органів, посилення заходів із боротьби з відмиванням грошей, а також ухвалення законів для стримування олігархів і захисту прав нацменшин.