Україна та НАТО відреагували на позицію Китаю щодо закінчення війни

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг та радник голови Офісу президента Михайло Подоляк відреагували на позицію Китаю щодо закінчення війни. Український посадовець наголошує, що позиція України — це виведення російських військ зі всіх окупованих територій.

Про це Подоляк написав у Twitter, а Столтенберг сказав на пресконференції в Таллінні, цитує «Європейська правда».

Так, Подоляк зазначив: «Будь-який "мирний план", що передбачає тільки "припинення вогню" і, як наслідок, нову лінію поділу і продовження окупації території України, — це не про мир, а про заморожування війни, програш України, наступні етапи російського геноциду».

А ось Столтенберг сказав, що Пекін не має великої довіри, тому що він не зміг засудити російське незаконне вторгнення в Україну. Посадовець нагадав, що Китай та росія підписали угоду за декілька днів до початку повномасштабного вторгнення.

Також генсек НАТО додав, що хоча Альянс поки не фіксує військову допомогу Китаю росії, але є ознаки того, що Пекін такий крок розглядає.

«І Китай не повинен цього робити, тому що це буде підтримкою незаконного вторгнення з порушенням міжнародного права», — сказав Столтенберг.

Що передувало?

Китай оприлюднив документ із 12 пунктів, у якому детально виклав свою позицію щодо війни росії проти України, яку він назвав «українською кризою».

У першому пункті Китай закликав до поваги до суверенітету всіх країн та дотриманняміжнародного права. Каже, що «необхідно ефективно підтримувати суверенітет, незалежність і територіальну цілісність усіх країн».

У другому пункті йдеться про «відмову від менталітету холодної війни».

«Безпека країни не повинна досягатися коштом інших. Безпека регіону не повинна досягатися зміцненням чи розширенням військових блоків. Законні інтереси безпеки та занепокоєння всіх країн необхідно сприймати серйозно та належним чином розглядати», — зазначено в документі.

В інших пунктах ідеться про припинення бойових дій, відновлення мирних переговорів, вирішення гуманітарної кризи, захист цивільного населення та військовополонених, захист атомних електростанцій. Також Пекін закликав до зниження стратегічних ризиків: каже, що загрозі або використанню ядерної зброї слід протистояти.

Китай зазначив про сприяння експорту зерна й «припинення односторонніх санкцій».

«Односторонні санкції та максимальний тиск не можуть розв'язати питання; вони лише створюють нові проблеми. Китай виступає проти односторонніх санкцій, не схвалених Радою Безпеки ООН», — йдеться в документі.

Крім того, у своїй позиції Китай закликав до підтримання стабільності промислових ланцюгів і ланцюгів постачань й сприяння постконфліктній відбудові.

Позиція Китаю щодо війни в Україні

Від початку російського вторгнення в Україну Китай так публічно й не засудив збройну агресію рф. А на початку березня 2022-го тодішній міністр закордонних справ КНР Ван Ї назвав росію «найважливішим стратегічним партнером Пекіна».

Китай є найбільшим торговим партнером росії. Протягом останніх років він забезпечив понад 23% усього російського імпорту. Водночас для Китаю росія не така важлива — 2020 року на неї припало 2% від загального китайського експорту. А втім, Китай є найбільшим покупцем російської нафти.

Після накладення міжнародних санкцій на рф Пекін почав менш охоче надавати політичну й економічну підтримку москві. Однак це не завадило Китаю дипломатично покривати свого партнера та просувати в державних і закордонних ЗМІ наративи росії щодо її вторгнення в Україну.

У середині березня ЗМІ писали, що росія подала запит до Китаю на військову й економічну допомогу у війні з Україною. Проте Пекін заперечив факт надання зброї москві.

Після початку повномасштабної війни лідер Китаю декілька разів спілкувався телефоном із путіним, водночас телефонної розмови з Зеленським не було.