Der Spiegel пише, що китайська компанія може продати росії дрони-камікадзе. Пекін заперечує

Німецьке видання Der Spiegel заявило, що китайський виробник безпілотників може продати росії 100 дронів—камікадзе. Китайська влада цю інформацію заперечила.

Про це пишуть CNN та Reuters із посиланням на Der Spiegel.

За інформацією німецького видання, росія вже веде переговори з китайським виробником безпілотників Xian Bingo Intelligent Aviation Technology, який готовий виготовити 100 прототипів дронів ZT-180. Der Spiegel стверджує, що такий дрон схожий на Shahed-136 та здатний нести бойову частину вагою від 35 до 50 кілограмів.

Німецькі журналісти також заявили, що китайська компанія планує допомогти у створенні виробничого майданчика для безпілотників у росії, де можна буде виробляти до 100 одиниць щомісяця. Раніше ця компанія планувала відправити до росії запасні частини для винищувачів Су-27, запевняє Der Spiegel.

Що каже Китай?

Міністерство закордонних справ Китаю після оприлюднення матеріалу Der Spiegel заявило, що країна сповідує «відповідальний підхід» до військового експорту і не продає зброю до зон конфлікту.

Офіційний представник МЗС Китаю Ван Веньбінь сказав, що останнім часом нібито було багато дезінформації про китайську військову допомогу росії. Посадовець закликав обережно ставитися до такої інформації.

Що передувало?

Останнім часом західні посадовці та медіа почали повідомляти про наміри Китаю надати росії військову допомогу. Так, видання The Wall Street Journal писало, що у США розглядають можливість оприлюднення розвідувальних даних, які можуть свідчити про те, що Китай обмірковує постачання зброї росії для війни проти України. Міністерство закордонних справ Китаю відповіло, що це «лише припущення».

Згодом генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив, що Альянс помітив ознаки того, що Китай розглядає можливість постачати озброєння росії. Міністерство оборони США попередило, що Китай «матиме наслідки», якщо вирішить надати летальну військову допомогу росії для війни проти України.

Позиція Китаю щодо війни в Україні

Від початку російського вторгнення в Україну Китай так публічно й не засудив збройну агресію рф. А на початку березня 2022-го тодішній міністр закордонних справ КНР Ван Ї назвав росію «найважливішим стратегічним партнером Пекіна».

Китай є найбільшим торговим партнером росії. Протягом останніх років він забезпечив понад 23% усього російського імпорту. Водночас для Китаю росія не така важлива — 2020 року на неї припало 2% від загального китайського експорту. А втім, Китай є найбільшим покупцем російської нафти.

Після накладення міжнародних санкцій на рф Пекін почав менш охоче надавати політичну й економічну підтримку москві. Однак це не завадило Китаю дипломатично покривати свого партнера та просувати в державних і закордонних ЗМІ наративи росії щодо її вторгнення в Україну.

У середині березня ЗМІ писали, що росія подала запит до Китаю на військову й економічну допомогу у війні з Україною. Проте Пекін заперечив факт надання зброї москві.

Після початку повномасштабної війни лідер Китаю декілька разів спілкувався телефоном із путіним, водночас телефонної розмови з Зеленським не було.