Україна та ЄС створять координаційну групу для відстеження проблем із торгівлею
Україна та Європейський Союз планують створити координаційну групу для моніторингу проблем у сфері торгівлі.
Про це на спільному брифінгу в Києві заявили президент Володимир Зеленський та президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн.
Створити комісію запропонував Зеленський на тлі того, що Єврокомісія підтримала обмеження на імпорт української агропродукції до 5 країн ЄС.
«На жаль, ми зіткнулися з проблемами в тому, у чому й надалі мали би бути сильні прояви солідарності. Жорстокі протекціоністські заходи наших сусідів не можуть не розчаровувати», — сказав Зеленський.
За його словами, будь-які обмеження українського експорту послаблюють Європу та посилюють росію. Також він наголосив, що рішення щодо торгівлі не мають ухвалювати без консультацій з Україною.
Тож Зеленський запропонував створити консультативну групу з сусідніми країнами, зокрема членами Євросоюзу, для того, щоб відстежувати проблеми з торгівлею.
«Ми пропонуємо започаткувати координаційну групу для моніторингу відповідних проблемних питань та утриматись від будь-яких рішень щодо торгівлі без консультацій з Україною. Ми очікуємо від ЄС сильних європейських за змістом рішень та якомога швидшого зняття усіх обмежень — якщо буде політична воля. А сьогоднішні наші переговори свідчать, що така воля є», — заявив президент.
Урсула фон дер Ляєн теж наголосила, що ситуація з українським експортом потребує негайного вирішення. Оскільки зараз дуже важливо, щоб постійно продовжувалося постачання зерна.
«Це вимагає тісної співпраці різних сторін. Для цього ми створимо координаційну платформу, щоб зробити "шляхи солідарності" повністю активними», — зазначила президента Єврокомісії.
Що сталося?
Низка країн заявили про дестабілізацію внутрішніх аграрних ринків через сільськогосподарську продукцію з України, яка мали б проходити транзитом до третіх країн, але часто залишалася всередині країни, через яку відбувався експорт.
Так, Польща, Угорщина, Болгарія та Словаччина заборонили імпорт на свою територію сільськогосподарської продукції, яка походить із території України або імпортується з неї. Румунія вирішила дочекатися заходів Єврокомісії.
У Єврокомісії назвали неприйнятними односторонні дії держав-членів Євросоюзу щодо торгівлі, бо торговельна політика є винятковою компетенцією ЄС.
Міністр аграрної політики та продовольства України Микола Сольський розповів, що найближчими місяцями очікуються «складні розмови і переговори» з партнерами.
Зрештою 28 квітня Єврокомісія досягла компромісу з Болгарією, Угорщиною, Польщею, Румунією та Словаччиною щодо імпорту агропродукції з України. Ключові елементи угоди, досягнутої з Україною, передбачають:
- відкликання односторонніх заходів Польщі, Словаччини, Болгарії та Угорщини;
- виняткові заходи захисту для чотирьох продуктів: пшениці, кукурудзи, ріпаку, насіння соняшнику;
- пакет підтримки на 100 мільйонів євро для постраждалих фермерів у п'яти країнах-членах ЄС;
- розслідування щодо деяких інших продуктів, включно з соняшниковою олією;
- робота над забезпеченням експорту в інші країни «шляхами солідарності».