Зеленський: Заборона імпорту української агропродукції дає небезпечну надію кремлю

Володимир Зеленський під час звернення 28 квітня 2023 року
Володимир Зеленський під час звернення 28 квітня 2023 рокуОфіс президента

Президент України Володимир Зеленський заявив, що «деструктивна» заборона окремими державами імпорту української агропродукції порушує домовленості та «дає небезпечну надію кремлю».

Про це він сказав у вечірньому відеозверненні 28 квітня.

«Я підкреслюю, що це не лише порушує наявну Угоду про асоціацію між Україною та Євросоюзом, але й дає небезпечну надію кремлю. Надію на те, що в нашому спільному європейському домі чиїсь помилкові рішення можуть панувати над спільними інтересами», — наголосив президент.

Блокаду українського зерна Зеленський обговорив із президентом Європейської ради Шарлем Мішелем.

«Треба знайти нормальний, у європейському дусі, конструктивний вихід із цієї ситуації непростої. Таке рішення, яке враховувало б інтереси всіх наших країн і Європи загалом. Ми обговорили з паном Мішелем, як це можна зробити, яке це може бути рішення, і постійно контактуємо з усіма партнерами», — підкреслив Зеленський.

Він додав, що зараз, коли росія порушує свободу торгівлі, намагається заблокувати постачання аграрної продукції на світовий ринок, «точно не час будь-кому слідувати за державою-злом, робити щось схоже».

Про що йдеться?

Низка країн заявили про дестабілізацію внутрішніх аграрних ринків через сільськогосподарську продукцію з України, яка мали б проходити транзитом до третіх країн, але часто залишалася всередині країни, через яку відбувався експорт.

Так, ПольщаУгорщинаБолгарія та Словаччина заборонили імпорт на свою територію сільськогосподарської продукції, яка походить із території України або імпортується з неї. Румунія вирішила дочекатися заходів Єврокомісії.

У Єврокомісії назвали неприйнятними односторонні дії держав-членів Євросоюзу щодо торгівлі, бо торговельна політика є винятковою компетенцією ЄС.

Міністр аграрної політики та продовольства України Микола Сольський розповів, що найближчими місяцями очікуються «складні розмови і переговори» з партнерами.

Зрештою 28 квітня Єврокомісія досягла компромісу з Болгарією, Угорщиною, Польщею, Румунією та Словаччиною щодо імпорту агропродукції з України. Ключові елементи угоди, узгодженої з Україною, передбачають:

  • відкликання односторонніх заходів Польщі, Словаччини, Болгарії та Угорщини;
  • виняткові заходи захисту для чотирьох продуктів: пшениця, кукурудза, ріпак, насіння соняшнику;
  • пакет підтримки на 100 мільйонів євро для постраждалих фермерів у п'яти країнах-членах ЄС;
  • розслідування щодо деяких інших продуктів, включно з соняшниковою олією;
  • робота над забезпеченням експорту в інші країни «шляхами солідарності».