Україна тепер хоче приєднатися до НАТО без ПДЧ — Стефанішина
Україна вже не прагне отримати План дій щодо членства в НАТО: хоче приєднатися до Альянсу без цього документа, як це зараз роблять Швеція та Фінляндія.
Про це заявила віцепрем’єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина в інтерв’ю «Європейській правді».
«Якби Україні запропонували ПДЧ до 24 лютого, ми були б максимально задоволені цим рішенням, щасливі та вважали б, що ми виконали вимогу нашої Конституції, і це єдино правильне рішення. Сьогодні пропозиція ПДЧ в межах НАТО буде рівнозначною рішенню Бухарестського саміту 2008 року», — вважає віцепрем'єрка.
За словами Стефанішиної, головні переваги від взаємодії з НАТО Україна в умовах війни могла б отримати лише як повноправний член, на якого поширювалася б Напад на будь-яку з держав-членів Альянсу розглядається як напад на них усіх. Тож стороні, яка зазнала нападу, інші члени НАТО індивідуально чи спільно мають надати таку допомогу, яка вважатиметься необхідною, включно із застосуванням збройної сили, для відновлення і збереження безпеки на території Альянсустаття 5 договору НАТО.
Вона наголосила, що Україна фактично вже втілила багато практик НАТО, а її військові набувають унікальний досвід бойових дій. Також Стефанішина вважає, що нині немає сенсу серйозно обговорювати заперечення росії проти вступу України до НАТО. Вона каже, що переговори з росіянами залишаються далекою перспективою, та й чи буде НАТО предметом цих переговорів — невідомо.
«Майже половину часу, протягом якого триває повномасштабна війна, росія не заявляє таких вимог і таких дискусій узагалі не веде. Тобто в цьому плані повномасштабна війна знівелювала всі можливі наративи рф — і про загрозу з боку НАТО, і про захист російськомовного населення, і багато речей, яких, власне, боялися країни Альянсу, кажучи, що не треба дратувати росію», — зазначила Стефанішина.
Нагадаємо, у травні тодішня тимчасова повірена США в Україні Крістіна Квін заявила, що Україна може вступити до НАТО без Плану дій щодо членства, як Фінляндія та Швеція, оскільки це ніколи не було юридичною вимогою для приєднання до Альянсу.