Україна в останній момент «вигризла» згадку про ПДЧ для себе у декларації НАТО — Кулеба

За кілька днів до саміту НАТО, який відбувся 14 червня, згадки про План дій щодо членства України в Альянсі у тексті підсумкової декларації не було. Її українські дипломати «буквально вигризли в останній момент».

Про це повідомив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.

Він зазначив, що без контексту декларація НАТО в частині України «не є чимось особливим». Але міністр переконує, що потрібно враховувати три моменти.

Це власне те, що згадку про ПДЧ вдалося просунути в останній момент.

«Це правда, що ми її буквально вигризли в останній момент завдяки власній наполегливості, чесній розмові з НАТО та твердій підтримці наших ключових друзів», — каже Кулеба.

Він продовжив, що до цього року декларації самітів НАТО ухвалювалися у 2014, 2016 та 2018 роках. У жодній з них союзники ПДЧ для України не згадували: «Могли, але не згадували. Хоча в цей час Україна воювала і заслуговувала на таку підтримку».

По-третє, каже міністр, нова декларація має набагато ширший контекст — це по суті план дій нового НАТО, у якому США помирилися з рештою союзників. Тепер із новими силами Альянс працюватиме над досягненням поставлених цілей, зокрема щодо підтримки України та стримування Росії.

«Тож з огляду на контекст це дуже добра для нас декларація. Але я завжди чесно говорю партнерам, що за добрими деклараціями мають іти добрі дії. І найкраща така дія надання Україні ПДЧ у 2022 році», — вважає Кулеба.

Що за декларація?

Її оприлюднили після саміту НАТО 14 червня. Там зазначено, що План дій щодо членства є «неодмінною частиною» процесу набуття Україною членства в Північноатлантичному альянсі. Але умови, за яких Київ отримає ПДЧ, визначатимуться на індивідуальній основі.

Лідери НАТО наголосили, що підтримують рішення Бухарестського саміту 2008 року, у якому визначили, що Україна стане членом Альянсу після отримання Плану дій щодо членства як «неодмінної частини цього процесу».

Президент Володимир Зеленський, коментуючи рішення саміту НАТО щодо перспектив членства України, заявив, що Київ сприйняв його «позитивно».

Зближення України й НАТО

План дій щодо членства в НАТО (ПДЧ) — це програма з п'яти пунктів, де розглядаються політичні та економічні питання країни, її оборона та військовий потенціал, ресурси, безпека та правові питання.

Українська влада неодноразово просила у НАТО надати їй ПДЧ. У 2008 році на саміті Альянсу в Бухаресті план мали отримати Україна та Грузія, але в підсумковій заяві зустрічі йшлося лише про наміри НАТО надати ПДЧ.

Попри це, зближення між Україною та Альянсом продовжується. У 2018 році НАТО офіційно визнав наміри України набути повноправного членства в Альянсі. У 2020 році Україна отримала статус партнера в межах Програми розширених можливостей НАТО.