Україна закликає розширити «зернову угоду» для експорту морем інших товарів — FT
Україна закликає розширити «зернову угоду» про розблокування трьох українських портів на Одещині, звідки вивозять зерно та продовольство, для експорту й інших товарів.
Про це заявив заступник міністра економіки України і Торговий представник України Тарас Качка в інтерв'ю Financial Times.
Він висловив сподівання, що угода, яка дозволяє відновити експорт українського зерна морем, збереже силу, та припустив, що вона може стати зразком для інших товарів, оскільки трейдери та експортери «завжди тестують межі».
«Це угода про логістику, про рух суден через Чорне море. Яка різниця між зерном і залізною рудою?» — додав Качка.
Радник голови Офісу президента Михайло Подоляк заявив, що угода, ймовірно, буде діяти доти, доки вона служитиме водночас і економічним інтересам росії.
«Мені здається, що ці [морські] каравани ще деякий час будуть ходити туди-сюди, паралельно з російськими караванами, які також прагнуть перевозити своє зерно», — сказав він. Подоляк попередив, що рф може шукати способи знову заблокувати український експорт.
«Зернова угода»
22 липня Україна з Туреччиною та ООН підписала угоду про безпечне вивезення зерна через Чорне море. Радник керівника ОП Михайло Подоляк наголошував, що Україна не підписує жодних документів із росією — рф підписала дзеркальну угоду з Туреччиною та ООН.
Домовленості передбачають розблокування трьох українських портів: «Одеса», «Чорноморськ» і «Південний» для вивезення зерна та продовольства. Контроль за портами залишається за українською стороною. У портах перебуватимуть лише судна, які забезпечують експорт зерна та пов'язаних із ним продовольства та добрив.
Україна готувала відновлення експорту морем навіть попри ракетний удар по Одеському морському торговому порту, який відбувся наступного дня після того, як у Стамбулі домовилися про відновлення експорту зерна з українських портів.
Перше судно з українським зерном вийшло з Одеського порту 1 серпня, а вже ввечері 2 серпня прибуло до Туреччини. А зранку 5 серпня із портів Одеси вирушив перший караван суден з українським збіжжям.