Україна заплатить SpaceX майже $2 млн за запуск супутника

Україна має заплатити американській компанії Ілона Маска 1,99 мільйона доларів за запуск супутника «Січ 2—30 (2—1)». Попередньо апарат планують запустити у грудні 2021 року.

Про це голова Державного космічного агентства Володимир Тафтай розповів в інтерв'ю «Економічній правді».

Він зазначив, що конструкторське бюро «Південне», яке й розробляло супутник, провело консультації зі SpaceX. А компанія перенаправила до свого підрозділу в Німеччині завдання на адаптацію супутника для запуску.

Загальна сума контракту становить 1,99 мільйона доларів. За словами Тафтая, це сума з урахуванням усіх технічних питань. Раніше депутат Дмитро Наталуха повідомляв, що сума контракту буде 1 мільйон доларів. Голова Держкосмосу каже, що у цій сумі не врахували додаткові умови.

«Сам по собі супутник не потрапляє в космос. Його потрібно встановити на ракеті, запустити, супутник повинен відокремитися від ракети й полетіти в потрібному напрямку, щоб зайняти потрібну орбіту. Система відділення супутника від ракети (так званий адаптер — ред.), за допомогою якої супутник кріпиться до ракети і яка забезпечує його відстріл в потрібному напрямку на орбіті, — це теж досить складна річ», — зазначив Тафтай.

Так, ціна в один мільйон доларів є базовою, без врахування всіх опцій. Зокрема у сумі в один мільйон не враховували витрати на створення адаптера і транспортування супутника до місця запуску.

За словами Тафтая, контракт зі SpaceX уже опрацьований, є попередні домовленості. Після того, як Кабмін виділить кошти, роботу реалізують.

Запустити планують супутник «Січ 2-30 (2-1)», який розробляють у державному конструкторському бюро «Південне».

Апарат призначений для отримання цифрових зображень поверхні Землі у видимому й ближньому інфрачервоному діапазонах, а також для моніторингу параметрів магнітосфери планети.

Міністр з питань стратегічних галузей промисловості Олег Уруський зазначав, що запуск планується на грудень 2021 року.

Україна і космос

Попри те, що Україна не запускає власні місії з вивчення космосу, вона долучається до співпраці з іншими країнами для освоєння космосу. Наприклад, у жовтні 2020 року NASA запустила ракету-носій Antares, яку створили за співпраці космічної галузі України та США. У її створенні взяли участь американська Orbital ATK, конструкторське бюро «Південне», «Південний машинобудівний завод ім. Макарова» та низка українських підприємств.

У листопаді 2020 року Державне космічне агентство України приєдналося до угоди в межах програми NASA «Артеміда» (Artemis) щодо принципів дослідження Місяця, Марса, комет та астероїдів із мирними цілями.

А компанія українського бізнесмена Макса Полякова Firefly Aerospace візьме участь у програмі NASA з висадки людей на Місяць.