Україна запропонувала в ОБСЄ «різдвяне» перемир’я на Донбасі та новий обмін
Україна пропонує вжити 10 кроків, щоб вийти з «глухого кута» на переговорах щодо врегулювання конфлікту на Донбасі. Серед пропозицій — нове «різдвяне» перемир'я.
Про це повідомив постійний представник України при міжнародних організаціях у Відні Євгеній Цимбалюк під час засідання Постійної ради ОБСЄ 9 грудня, передає «Укрінформ».
«На тлі наближення зими, закриття лінії розмежування, продовження порушення режиму припинення вогню та розриву зв’язків з Україною створюють додаткові проблеми для мирного населення на окупованих територіях. Однак шанс покращити ситуацію ще є. Майбутні різдвяні свята — найкращий час для руху вперед, якщо тільки його знову не заблокують політичним порядком денним або вимогою так званого прямого діалогу», — заявив Цимбалюк.
За його словами, українська сторона запропонувала запровадити «різдвяне припинення вогню» й закликала Росію розблокувати обмін утримуваних осіб, «щоб вони змогли відсвяткувати разом зі своїми родинами та близькими людьми».
Цимбалюк закликав відновити роботу всіх КПВВ уздовж лінії зіткнення й відкрити два додаткових пункти пропуску біля Золотого та Щастя. А також доопрацювати план розмінування, адже «люди заслуговують відчувати себе в безпеці на рідній землі».
Крім того, українська сторона пропонує затвердити додаткові ділянки розведення сил і засобів.
Що передувало?
Напередодні в ОБСЄ зазначали, що учасники переговорів у Тристоронній контактній групі щодо врегулювання ситуації на Донбасі обговорили посилення режиму припинення вогню, але не досягли порозуміння.
Перед цим засіданням ТКГ президент Володимир Зеленський висловив сподівання, що на ньому врегулюють кілька основних гуманітарних питань: припинення вогню на Донбасі, обмін утримуваних осіб та відкриття КПВВ.
Ситуація на Донбасі
З 27 липня 2020 року на Донбасі запрацювало нове перемир'я, однак упродовж режиму тиші внаслідок обстрілів бойовиків уже загинули щонайменше 68 українських військових. Ще понад 270 бійців зазнали поранень.
Також військові підриваються на вибухівках. За даними Міноборони, з початку війни станом на середину вересня 2021 року на вибухівках підірвалися щонайменше 1 178 українських військових, із них 257 — загинули.
Начальник Головного управління розвідки Міноборони України Кирило Буданов 21 листопада заявив, що Росія готується до можливої атаки на схід і південь України в січні-лютому 2022 року. Наразі, за даними розвідки, біля кордонів України перебувають 92 тисячі російських військових.
Міністр оборони України Олексій Резніков нещодавно заявив, що не вірить у «велику переможну війну Росії над Україною», і додав, що ЗСУ наразі на високому рівні.
Водночас речник президента Росії Дмитро Пєсков назвав інформацію про загрозу нападу на Україну штучно створеною істерикою. Він припустив, що це Київ хоче почати військові дії, щоби звільнити окуповані території.