Україна запропонувала ЄС створити моніторингову групу на кордоні

Україна запропонувала Європейському Союзу створити моніторингову групу на польсько—українському кордоні, щоб фіксувати, чи пропускаються небезпечні вантажі та гуманітарна допомога, а також умови, у яких понад два тижні перебувають українські водії.

Про це заявив заступник міністра інфраструктури Сергій Деркач.

За його словами, офіційний лист із такою пропозицією вже направили європейським колегам. Тепер українські посадовці очікують на відповідь.

Крім того, Деркач розповів, що Міністерство інфраструктури розпочало збір даних для евакуації українських водіїв.

«У нас уже вичерпався час на погодження компромісів. Зараз наші водії при мінусовій температурі потерпають від дій кількох людей, що заблокували кордон за згоди місцевої влади», — наголоси він.

Заступник міністра додав, що Україна кілька разів порушувала питання на робочому та офіційних рівнях щодо харчування на кордоні, чергування «швидких», пожежних машин, належних санітарних умов, проте польська влада ніяк не відреагувала.

Тому водіїв вирішили вивозити. Усі, хто висловить таке бажання, повинні заповнити цю Google-форму.

Деркач зауважив, що Україна запропонувала протестувальникам «низку компромісів», проте, за його словами, «домовитись про щось можливо лише тоді, коли є бажання домовлятись, а не лише бажання блокувати кордон».

Нагадаємо, через страйк польських перевізників загинули двоє українських водіїв. Один водій помер перед пунктом пропуску «Дорогуськ — Ягодин». Другий — коли перебував у черзі перед пунктом пропуску Корчова. Після цього Україна вчергове звернулася до Міністерства закордонних справ Польщі з офіційною нотою. Українська сторона вимагає розблокувати рух вантажівок.

Чому страйкують польські перевізники?

Причиною стала «надмірна конкуренція» після ухвалення «транспортного безвізу» між Україною та країнами ЄС. Він звільнив українських перевізників від необхідності отримувати дозволи на двосторонні й транзитні перевезення до держав ЄС.

Протестувальники вимагають, зокрема, повернути необхідність отримання дозволів для українських транспортних фірм. Також вони хочуть, щоб Польщі не треба було ставати в е-чергу в Україні, бо їм, кажуть, подекуди доводиться жити в машинах по два тижні.

Частина протестувальників 13 листопада зустрілася з представниками українського та польського урядів. Однак переговори не розв'язали проблему, і перевізники продовжили блокувати польсько-український кордон.

У відповідь на блокаду українські перевізники провели «попереджувальну акцію» на кордоні з Польщею біля пункту пропуску «Краківець — Корчова» на Львівщині.