Українці передбачають можливі конфлікти між тими, хто виїхав з країни, та тими, хто лишився — опитування

Українці відчувають потенціал конфліктності щодо біженців, які повернуться пізніше додому. Хоча більшість респондентів (66%) вважає, що громадськість нормально прийме людей, які повертаються з—за кордону, близько половини очікують, що ставлення до них може бути відмінним.

Про це йдеться в опитуванні Київського міжнародного інституту соціології (КМІС).

Учасників опитування просили уявити ситуацію, що в Україну після завершення повномасштабної війни повертаються українці, які покинули країну через війну, і також ті, хто не повернувся одразу, щоб бути доступним для призову (і чоловіки, і жінки).

Так, 54% опитаних вважають, що громадськість, ймовірно, не буде сприймати тих, хто виїхав, як «зрадників», але може почати мати відмінне ставлення до різних категорій громадян. Не згодні з цією думкою 33% респондентів.

На переформульоване питання, чи буде громадськість сприймати біженців як «зрадників» 36% опитаних відповіли «дуже або скоріше ймовірно», але більшість — 52% — вважає, що це «зовсім або скоріше малоймовірно».

Попри це, 52% учасників опитування вважають, що можуть виникнути певні проблеми між людьми, які залишилися в Україні під час війни, і тими, хто через війну виїхав. Не згодні — 36%.

49% опитаних вважають, що влада може ухвалити закони, які не є сприятливими для людей, які не були в країні під час війни, 34% з цим не погоджуються.

У цьому самому опитуванні соціологи замірювали рівень довіри українців до різних органів. Так, вони відзначили що окремої уваги потребує ситуація із Державною прикордонною службою.

Хоча ДПСУ зберігає переважання довіри, сам показник довіри знизився з 54% до 49%. У 2021 році ДПСУ фактично була лідером за довірою, а зараз почала поступатися іншим органам, хоча прикордонники є важливою складовою Сил оборони.

Соціологи припускають, що через масову міграцію населення за кордон більше людей отримали прямий і непрямий досвід перетину кордону: «Як наслідок, ДПСУ значною частиною людей може більше сприйматися не як учасники Сил оборони, а як інституція, що діє на західному кордоні».

Про опитування

Консультативна місія Європейського Союзу в Україні замовила КМІС проведення всеукраїнського опитування. Упродовж 4-20 вересня 2023 року методом особистих інтерв’ю з використанням планшета опитали 2005 респондентів віком від 18 років з усіх регіонів, підконтрольних Україні (крім Херсонської і Донецької областей).

Формально за звичайних обставин статистична похибка такої вибірки (з імовірністю 0,95 і з урахуванням дизайн-ефекту 1,5) не перевищувала 3,3%.