Українські лікарі вперше вийняли серце пацієнта з грудної клітки, щоб видалити пухлину

Тернопільські лікарі вийняли серце з грудної клітки пацієнта, щоб повністю видалити злоякісну пухлину. Кажуть, це перша така операція в Україні.

Про це повідомила Тернопільська обласна військова адміністрація.

Йдеться про операцію з видалення саркоми задньої стінки лівого передсердя методом аутотрансплантації. Операції потребував 45-річний військовослужбовець, який зазнав поранення на фронті та пережив високу ампутацію ноги. Крім поранення, лікарі діагностували у нього важку мітральну недостатність.

Як розповів кардіохірург, завідувач відділення кардіохірургії та трансплантології обласної клінічної лікарні Володимир Мороз, пацієнта направили на планову рутинну операцію. Під час діагностики лікарі побачили певну масу в лівому передсерді, яку спершу сприйняли як тромботичну.

Коли ж лікарі почали планову операцію, то виявили пухлину. Вони взяли Частинки тканин пацієнта для лабораторного дослідженнягістологію і вирішили перервати планову операцію, бо до такого масштабного втручання потрібна була зовсім інша підготовка, пояснив Мороз.

Далі лікарі вивчали літературу, переглядали відео й досліджували інформацію щодо патології у закордонних джерелах — та одночасно готували пацієнта до складної операції.

За словами кардіохірурга, щоб отримати доступ до пухлини, потрібно було провести експлантацію серця, тобто вийняти орган із грудної клітки.

Операція, яка тривала загалом 13 годин, відбувалася у два етапи. За словами завідувача відділення кардіохірургії, спочатку вони вийняли серце з грудної клітки пацієнта й видалили частини пухлини, які залишились у грудній клітці. Далі сформували нову задню стінку лівого передсердя з бичачого перикарда, вшивши в нього усі легеневі вени.

Другий етап полягав у роботі із серцем. Саркома вразила мітральний клапан серця і частину лівого передсердя, тому їх видалили, зазначив Мороз. Після цього лікарі відновили геометрію лівого передсердя — теж за допомогою бичачого перикарда — і встановили новий мітральний клапан.

Доки лікарі видаляли пухлину, життя пацієнта забезпечував апарат штучного кровообігу. За словами Мороза, післяопераційний період був також складним. Зараз ветеран перебуває у Києві разом із сім’єю, проходить реабілітацію та спеціальне лікування.