Українські полярники на станції «Академік Вернадський» досліджують загадковий скелет кита. Що про нього відомо?

Науковці української полярної експедиції розповіли, що ще з 1990—х років досліджують рештки кита. У цьому році біологи відібрали зразки тканин тварини і найближчим часом планують відправити їх на дослідження.

Про це повідомляє Національний антарктичний науковий центр.

Полярники розповіли, що рештки кита розташовані на одному з островів біля станції «Академік Вернадський», що має назву Расмуссен. Як довго рештки тварини залишаються на острові — точно не відомо. Проте полярники кажуть, що помітили їх ще учасники першої української експедиції, яка відбувалася у 1996-1997 роках.

На острові збереглися не лише кістки, але й м'які тканини кита. Лише за зовнішнім виглядом кісток зробити точний висновок про вид і вік кита неможливо. Зрештою у 2021 році біологи відібрали зразки тканин. Радіовуглецевий аналіз дозволяє встановити вік тварини, а аналіз білків — її вид. Але науковці кажуть, що вже мають кілька припущень.

Дослідники припускають, що кит помер дуже давно і, можливо, був похований під льодовиком. Якщо це і справді так, дослідження зразків дозволять більше дізнатися про минуле китів: їхню генетику, зовнішній вигляд тощо.

Якщо ж рештки відносно нові, то кит може бути однією з жертв китобоїв, які активно діяли на острові в першій половині 20 століття.

А що це за вид?

За розмірами кісток можна припустити, що це рештки синього кита — найбільшої тварини на планеті. Їхня довжина може сягати 33 метрів, а вага — 190 тонн.

Цей вид дуже сильно постраждав від китобоїв у минулому столітті, тому зараз зустріти його — велика рідкість. Зокрема, в районі української полярної станції цих китів ще жодного разу не бачили.

Якщо ж з’ясується, що скелет належить саме синьому киту, це дозволить вченим зробити висновки про його поширення в минулому вздовж берегів Антарктиди та уточнити шляхи міграції.

Підтвердити якусь з цих гіпотез мають результати аналізів. Полярники обіцяють неодмінно повідомити про результати досліджень, коли про них стане відомо.

Про те, чим Україна займається в Антарктиді, ви можете прочитати детальніше в нашому матеріалі: «Двісті років тому відкрили Антарктиду. Українці тут вивчають китів і зміни клімату та заробляють на крилі і туристах».