Українські вчені на СОР28 розповіли про кліматичні аномалії в Антарктиці

На полях міжнародної конференції СОР28 українські вчені розповіли про кліматичні аномалії, зафіксовані на станції «Академік Вернадський», та їхній вплив на Антарктику й планету загалом.

Про це повідомляє Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів.

Подія за участі антарктичних дослідників відбулася 4 грудня в Українському павільйоні.

Вчені розповіли, що 3 липня 2023 року метеорологи на «Вернадському» зафіксували +8,7°C — це найвища липнева температура повітря за всі роки спостережень, а липень в Південній півкулі — це другий місяць зими. Попереднє найвище значення було +5,6°C аж у липні 1965-го, тобто коли станція ще належала Великій Британії.

У найхолодніший день 2023 року в районі «Вернадського» було лише -13,8°C. Раніше температура коливалася в межах -15...-30°C, а 1958 року взагалі становила -43,3°C.

Водночас у листопаді 2022 року на станції зафіксували новий найвищий рівень снігу — 350 см. Це майже на пів метра більше, ніж попередній максимум. І це при тому, що зафіксовані в грудні 2021-го 3 метри теж були рекордними: вони перевищили показник 2,65 м 2016 року. За таких рівнів снігу пінгвіни гуляли дахом станції.

Науковці пояснюють, що внаслідок теплої зими в атмосфері утримується більше вологи, що призводить до інтенсивніших опадів. Це є однією з причин, чому в Антарктиді спостерігається снігонакопичення.

Натомість за підсумками антарктичної зими 2023 року полярники зафіксували, що в акваторії «Вернадського» було мало плавучого льоду, а стійкий льодовий покрив, який у цей період зазвичай «сковує» море довкола острова Галіндез, взагалі не утворювався. Загалом, за даними ООН, рівень морського льоду в Антарктиці останнім часом рекордно низький.

Це впливає на життя тварин в районі станції, зазначають дослідники. Так, наприклад, цього сезону тюлені Ведделла мали проблеми з дітонародженням через відсутність плавучого льоду, а теплолюбні субантарктичні пінгвіни навпаки захоплюють дедалі більше територій для гніздування.

Більше про COP28

Це 28-ма конференція Організації Об’єднаних Націй зі зміни клімату, яка відбувається в місті Дубай, що в Об’єднаних Арабських Еміратах, з 30 листопада до 12 грудня. Вона зібрала світових політичних і релігійних лідерів, представників урядів, бізнесменів і філантропів.

Конференція призначена для узгодження урядами політики щодо обмеження підвищення глобальної температури та адаптації до наслідків, пов’язаних зі зміною клімату.

На саміті країни домовилися про створення Фонду збитків для компенсації бідним державам наслідків зміни клімату. Фонд, яким керуватиме Світовий банк, спрямований на розподіл коштів між бідними державами, які постраждали від зміни клімату. Початкові пожертви в розмірі 100 мільйонів доларів зробили ОАЕ, а також інші держави: Велика Британія ($75 млн), США ($24,5 млн), Японія ($10 млн) і Німеччина (також $100 млн).

Україна приєдналася до Декларації COP28 з питань клімату, допомоги, відновлення та миру, а також підтримала Декларацію про збільшення потужностей ядерної енергетики втричі до 2050 року.