Український криголам «Ноосфера» прибув на станцію «Вернадський» для «великого ремонту»

Флагман українського науково—дослідного флоту — криголам «Ноосфера» — 27 січня дістався до антарктичної станції «Академік Вернадський».

Про це повідомив Національний антарктичний науковий центр.

Керівник 27-ї Українська антарктична експедиціяУАЕ Юрій Отруба розповів, що прибуття «Ноосфери» — це не лише можливість побачитися з колегами та земляками після 10 місяців зимівлі, а й початок «великого ремонту» на станції «Вернадський».

Криголам доправив до станції вантажі та команду українських технічних фахівців. У найближчі кілька місяців вони мають провести невідкладні роботи з модернізації «Вернадського», які потрібні для успішної зимівлі наступної, 28-ї УАЕ. Зокрема йдеться про заміну системи опалення й роботи із заземлення дизельної та головної будівлі станції.

Передбачається, що після розвантаження криголам «Ноосфера» вирушить до чилійського порту «Пунта-Аренас», щоб забезпечити майбутню перезмінку річних експедицій на «Вернадському».

Нагадаємо, що наприкінці грудня український криголам «Ноосфера» почав другий антарктичний сезон і вирушив з порту Кейптауна до Антарктиди. Спершу судно доправило вантажі та команду полярників на польську антарктичну станцію «Арцтовський», яка розташована на острові Кінг Джордж.

Що це за криголам?

У серпні 2021 року Україна купила британський криголам James Clark Ross. Це криголам одного з найвищих класів, який працює в штатному режимі у крижаному шарі товщиною до 1,5 метра, а за екстремальних умов може проходити через шар криги завтовшки до 4 метрів. Судно оснащене спеціалізованими лабораторіями та здатне відбирати будь-які проби з глибини до 8 км.

James Clark Ross 30 років працював у складі Британської антарктичної місії. У 1996 році саме цей криголам доставив першу українську місію на колишню британську станцію «Фарадей», нині це станція «Академік Вернадський».

У жовтні 2021-го цей криголам прибув до Одеси, і йому дали нову назву — Ноосфера — це філософська концепція видатного українського науковця Володимира Вернадського. Він трактував ноосферу як найвищу стадію розвитку біосфери та планетарну «сферу розуму»«Ноосфера». Директор Національного антарктичного наукового центру розповідав, що криголам купили за 5 мільйонів доларів, хоча початкова ціна становила 10 мільйонів.