«Наче живеш на птахофабриці»: українські полярники розповіли про експансію пінгвінів на «Вернадському»

За останні роки популяція пінгвінів біля станції «Академік Вернадський» збільшилась у 6 разів. Українські полярники розповіли, що мають відчуття, ніби живуть на птахофабриці.

Про це розповіли у Національному антарктичному науковому центрі.

Полярники розповіли, що до 2007 року субантарктичні пінгвіни взагалі не гніздилися біля «Академіка Вернадського», зокрема через пізнє розмерзання вод навколо острова Галіндез, де розташована станція.

Через кригу пінгвіни не могли ефективно полювати та обирали території північніше, де крига не застоювалася. Та через потепління у районі Західного узбережжя Антарктичного півострова субантарктичні пінгвіни «ринули на південь».

Перші гнізда полярники зафіксували у 2007 році на мисі Марина-Пойнт поблизу станції. А з 2011-го до 2022 року їх кількість на острові зросла у понад 6 разів: 220 гнізд 2011 році у порівнянні 1 434 гніздами у 2022-му. Рекордним став 2020 рік став рекордним — майже 1 800 гнізд.

У 2022 році через велику сніжність навесні, коли місця гніздування в низинах стали непридатними, та збільшення своєї ж чисельності пінгвіни стали оселятися на колись недосяжних для них скелях в районі Пінгвін-Пойнта, а також на куполі Говорухи — домінівній височині острова.

Полярники розповіли, що за такої кількості пінгвінів-сусідів мають відчуття, ніби живуть на птахофабриці — «і за запахами, і за звуками».

Сисадмін 27-ї Української антарктичної експедиції Володимир Хомко навіть жартував, що кількість пінгвінів біля «Вернадського» стала такою великою, що доводиться рити рови в снігу, щоб пінгвіни не могли оточити станцію.

Окрім того, через збільшення кількості пінгвінів на острові Галіндез збільшилося накопичення посліду, що випалює різноманітну рослинність та призводить до її збіднення. Утім, науковці і в цьому бачать позитив: якщо знову температури будуть падати, органіка, яку пінгвіни залишили, поступово розкладеться і дасть життя новому, ще різноманітнішому угрупованню.

«Зміна кількості популяції субантарктичних пінгвінів наразі одна з небагатьох чітко задокументованих реакцій природи на останні зміни клімату в регіоні. Тому це питання перебуває в епіцентрі уваги українських вчених», — розповіли у центрі.